پسر کنکورد، سریع‌ترین هواپیمای مسافربری جهان

پسر کنکورد، سریع‌ترین هواپیمای مسافربری جهان

یک پرواز دوستدار محیط زیست و بدون تولید کربن با دو برابر سرعت هواپیماهای مسافربری دیگر، می تواند عصر جدیدی از حمل و نقل انبوه را آغاز کند. اما باور کنید یا نه، این اتفاق می تواند در عرض چهار سال به واقعیت تبدیل شود.

سریعترین هواپیمای مسافربری جهان به نام Overture که به آن پسر کنکورد هم می گویند و با سوخت پایدار به سرعت ۱.۷ ماخ (بیش از ۲,۰۰۰ کیلومتر در ساعت) می رسد، قرار است تا سال ۲۰۲۷ در آسمان به پرواز درآید.

نمونه کوچک تر Overture، به نام XB-۱ Baby Boom در حال انجام تست‌های لازم است و مراحل مهمی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. در صورتی که XB-۱ همه تست های خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، در سال ۲۰۲۶ از Overture رونمایی می شود و اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۷ انجام می دهد و در سال ۲۰۲۹، پروازهای خود را در سطح گسترده آغاز می کند.

Overture، به نام XB-۱ Baby Boom

در اوایل سال جاری، XB-۱ Baby Boom از آشیانه شرکت بوم سوپرسونیک در کلرادو به پایگاه هوا و فضای موهاوی در موهاوی کالیفرنیا منتقل شد تا برای پرواز آماده شود. این شرکت به تازگی تست تاکسی را تکمیل کرده است؛ تست تاکسی برای هر نوع هواپیمای جدیدی انجام می‌شود و XB-۱ نیز از این قاعده مستثنی نیست. هدف اصلی نشان دادن این است که هندلینگ، عملکرد و رفتار سیستم XB-۱، برای برخاستن، فرود و مانور زمینی ایمن در محیط فرودگاه مناسب است.

بلیک شول، بنیانگذار و مدیر عامل بوم سوپرسونیک، گفت: «پیشرفت اخیر به سمت اولین پرواز XB-۱ نشان دهنده تلاش جمعی تیم برای ساخت و پرواز ایمن اولین جت مافوق صوت توسعه یافته مستقل در جهان است.»

این شرکت می‌گوید که آخرین مدل هواپیمای آن‌ها، زمان پرواز از نیویورک به لندن را از ۷ ساعت به تنها ۳.۵ ساعت کاهش می‌دهد.

XB-۱ با طول ۲۰ متر، یک سوم هواپیمای مافوق صوت Overture است که بخش اصلی پروژه اخیر این شرکت است. Overture در نهایت می تواند تا ۸۰ مسافر را در هر پرواز جابجا کند. Overture، که هنوز در دست توسعه است، برای کار با سوخت ۱۰۰ درصد پایدار هوانوردی (SAF)، ساخته شده از منابع پایدار و تجدیدپذیر، به جای سوخت های فسیلی ساخته خواهد شد.

مهمتر از همه، سریعترین هواپیمای مسافربری جهان نسبت به کنکورد اصلی که به خاطر سر و صدای ناراحت کننده اش شناخته شده بود، بسیار کم صداتر است. این صدا زمانی شنیده می شود که امواج ضربه‌ای از جسمی که سریع‌تر از سرعت صوت در هوا حرکت می‌کند، قبل از رسیدن به زمین با یکدیگر ادغام می‌شوند.

هواپیماهای Overture

شرکت‌های بزرگ هواپیمایی که علاقه‌مند به کاهش آلودگی کربن هواپیماهای خود هستند، هواپیماهای Overture را پیش خرید کرده‌اند، شرکت هایی از جمله خطوط هوایی یونایتد و امریکن ایرلاینز.

همراه با تست تاکسی موفقیت آمیز، XB-۱ Baby Boom گواهینامه آزمایشی قابلیت پرواز را دریافت کرده است که به ماشین‌های پرنده غیرمتعارف اعطا شده است تا سازنده بتواند آزمایش‌های پروازی را انجام دهد. بوم سوپرسونیک گفت که این گواهی توسط اداره هوانوردی فدرال (FAA) پس از بازرسی دقیق هواپیما صادر شده است.

کنکورد اولین پروازهای تجاری خود را در سال ۱۹۷۶ انجام داد، اما در اکتبر ۲۰۰۳ در پی سقوط فاجعه بار پرواز ۴۵۹۰ ایرفرانس متوقف شد. از دیگر دلایل سقوط کنکورد، هزینه‌های بالای سوخت، نگرانی از سر و صدای آن و عدم علاقه پرداخت هزینه بیشتر از جانب مسافران به خاطر سرعت بیشتر بود. از آن زمان تاکنون هیچ دولت یا سازنده ای نتوانسته هواپیمای تجاری ای بسازد که بتواند سریعتر از سرعت صوت حرکت کند.

4.1/5 - (51 امتیاز)

2 پاسخ

  1. باسلام عرض ادب خدمت دستندکاران سایت khabaŕsang.ir ببخشید سئوال که برای من ایجاد مئشود این است که کشور ایالات متحده آمریکا به تنهایی این پروژه سنگین را به دست گرفته یا کشورهایی با آمریکا همکاری میکنند و بودجه این پروژه فعلا محرمانه میباشد یا اینکه تا این لحظه اعلام شده سپاسگذار میشوم راهنمایی کنید .باتشکر فراوان آز شما عزیزان. tow 71E BGM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *