صنعت سنگ - اخبار صنعت سنگ ایران و جهان

صنعت سنگ” به صنعتی که سنگ برای موارد کاربردی شامل ساخت و تولید، مهندسی، و دیگر کاربردهای صنعتی، تولید و پردازش می کند، مربوط می شود. این سنگ معمولا سنگ باریک و قوی است که در سایز و شکل های خاص پردازش و قطع می شود تا به نیازهای پروژه های صنعتی مختلف پاسخگو باشد. صنعت سنگ می تواند شامل ماده های مثل گرانیت، مرمر، کانی، کوارتز و سایرها باشد. معنی دقیق “صنعت سنگ” بستگی به زمینه دارد، اما عموما به سنگی که در محیط صنعتی یا تجاری به کار می رود به جای به منظور زیبایی یا آثار هنری استفاده می شود مربوط می شود.

سنگ، از محصولاتی است که از استخراج تا تولید، فرآوری و صادرات، چرخه اقتصادی عظیمی را ایجاد و زمینه اشتغال انبوهی را فراهم می‌کند. صنعت سنگ از دیرباز جز صنایعی است که انسان در این زمینه مشغول به کار بوده است.

آمار صنعت سنگ در منطقه و جهان

یکی از مزایای خدادادی صنعت سنگ در ایران تنوع معادن سنگ است. ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان در حدود ۱۵ میلیارد تن است که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران با 7/ 4 میلیون تن ذخیره در جایگاه اول جهان قرار دارد.

زنجیره صنعت سنگ از معدن کلید می­خورد و ٢ هزار واحد صنعتی در حوزه سنگ با ظرفیت حدود ٢٧ میلیون تن در کشور فعال است که ارزش جهانی آن از سه میلیارد دلار فراتر می رود.
در قسمت فرآوری سنگ ظرفیت تولید ١٨٠ میلیون متر مربع محصول به ارزش هر متر حدود ٢٠ دلار در کشور وجود دارد که نیازمند تقویت میباشد. با وجود توانمندی کشور در حوزه سرمایه ملی ذخایر سنگ معدنی می توان تا 7 میلیادر دلار تولید ثروت از فرآوری این محصول داشت اما، با ظرفیت ٢٧ میلیون تنی صنایع فعال سنگ اکنون فقط ١٠ میلیون تن سنگ در کشور تولید می­شود.
صنعت سنگ طی چند سال های اخیر توانسته است توان بالقوه خود را برای تولید شغل و ثروت نشان دهد. با این که بسیاری از فعالیت های استخراج، فرآوری و فروش داخلی و خارجی سنگ ایران با همت بخش خصوصی صورت میگیرد اما بازار سنگ ایران در سه دهه اخیر، به طور تدریجی رونق داخلی و خارجی فزاینده ای داشته است.

توسعه صادرات در صنعت سنگ ساختمانی و تزئینی کشور ایران

صنعت سنگ ساختمانی و تزئینی ایران با توجه به وضعیت محیطی – اقلیمی و ظرفیت های کنونی و آینده آن، باید برنامه ای هدفمند و مناسبی را انتخاب شود، تا بتواند در عرصه رقابتی صادرات در میان کشورهای رقیب، در سطح جهانی به بقا و توسعه خود ادامه دهد. این صنعت با داشتن ظرفیتی تقریبا معادل با کشور های مطرح در صنعت سنگ می تواند توان صادراتی بالایی را برای کشور عزیزمان ایجاد کند. از این جهت، نیاز مبرم به تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک برای پاسخ گویی به محیط در کشور و افزایش استخراج، فرآوری و صادرات است. خبر سنگ اخبار صنعت سنگ را منتشر میکند تا بیش از پیش بتوانید با این حوزه آشنا شوید.