سیاست‌های بخش معدن پس از ۲۲ سال در حال به‌روز رسانی است

سیاست‌های بخش معدن پس از ۲۲ سال در حال به‌روز رسانی

رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه سیاست‌های بخش معدن پس از ۲۲ سال در حال به‌روز رسانی است، افزود: معدن‌کاری با نگاه توسعه پایدار و همچنین معدن‌کاری بر مبنای آمایش سرزمینی مورد تاکید است. محمدرضا بهرامن در جلسه ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت در وزارت صمت بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام آخرین بار در سال ۷۹ سیاست سند بخش معدن را تدوین کرد و به تایید رهبر معظم انقلاب رسانید.
🔹وی گفت: امروز با برگزاری جلسات متعدد، بعد از دو دهه سیاست‌های بخش معدن در حال به‌روز رسانی است. این جلسات از پنج ماه گذشته آغاز شده و هفتگی برگزار می‌شود. بهرامن افزود: ‌معدن یک بخش استراتژیک با دورنمایی خوب برای کشورمان است که می‌تواند تامین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشورمان، همچنین دیگر کشورهای منطقه و جهان باشد.

مطلب مرتبط: اخبار نمایشگاه
🔹وی گفت: در آخرین گزارشی که دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقل از حجت‌الاسلام «مصباحی‌مقدم» ارائه کرده، اهداف و سیاست‌های آینده‌نگرانه مشخص شده است. رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: یکی از الزامات بخش معدن، معدن‌کاری با نگاه توسعه پایدار و همچنین معدن‌کاری بر مبنای آمایش سرزمینی است.
🔹وی در ادامه‌ گفت: در این جلسات علاوه بر خانه معدن ایران، معاونت معدنی وزارت صمت، سازمان انرژی اتمی و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط حضور دارند و به‌طور قطع پس از تایید سیاست‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب و ابلاغ آنها، تغییراتی در قانون خواهیم داشت و نگاه متولیان نیز باید بر مبنای همان سیاست‌ها باشد.
🔹در هفته جاری کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست حجت‌الاسلام «غلامرضا مصباحی‌مقدم» و با حضور جمعی از اعضای مجمع، رؤسای کمیته‌های مرتبط و نمایندگانی از فعالان بخش خصوصی در حوزه معدن تشکیل جلسه داد. در این جلسه، پیش‌نویس بازنگری «سیاست های کلی معدن» که توسط کمیته‌های کمیسیون در دبیرخانه مجمع تنظیم شده بود، با مد نظر قراردادن پیشنهادهای خانه معدن ایران و سازمان انرژی اتمی مورد بحث و گفنت و گو قرار گرفت.
🔹«تبدیل سرمایه معدنی کشور به سرمایه ملی پایدار»، «ارتقای بهره‌وری و افزایش سهم معدن در تولید ناخالص ملی» و «برداشت صیانتی از معادن» از جمله مباحثی بود که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت. سیاست‌های کلی معدن در سال ۱۳۷۹ توسط رهبر معظم انقلاب پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد و جلسات بازنگری در این سیاست‌ها، متناسب با شرایط، نیازها و اولویت‌های کشور با بهره‌گیری از نظرات کارشناسی دستگاه‌های مسوول در کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع به‌منظور رسیدن به پیش‌نویسی قابل ارائه به صحن مجمع در حال برگزاری است.
ایران جزو ۱۰ کشور مزیت‌دار معدنی
🔹رییس خانه معدن، ایران را در بین ۱۰ کشور مزیت‌دار معدنی در جهان نام برد که توانسته بخشی از نیاز ارزی کشور را تامین کند، افزود: امروز بخش معدن در حال برنامه‌ریزی برای ۳۰ سال آینده است.
بهرامن در ادامه به الزام تهیه ماشین‌آلات مورد نیاز معدنی اشاره کرد و گفت: توسعه بخش معدن بدون زیرساخت‌های لازم از جمله ماشین آلات امکانپذیر نیست.
وی گفت: این موضوع از طریق خانه معدن پیگیری و به وزیر صمت ارائه شده و اقداماتی در دستور کار است.
بهرامن افزود: مشکل ماشین‌آلات معدنی به‌ویژه در ماه‌های گذشته به شکلی بوده که خطر کمبود شدید برای توسعه و حتی حفظ وضعیت موجود تولید را به دنبال داشته است.
وی توضیح داد: البته این موضوع با درایت مسوولان و از مسیر خاصی در حال پیگیری است و در این زمینه نگاه به حفظ تولید داخل و گسترش تولید داخلی داریم.
رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: برای توسعه در این بخش نیازمند برنامه مدون هستیم که در سیاست‌ گذاری‌های وزارت صمت وجود دارد و بر این اساس مشکلات سال‌های گذشته را نخواهیم داشت.

مطلب مرتبط: اخبار صنعت سنگ

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *