۱۰۸ معدن در قم فعال است

۱۰۸ معدن در قم فعال است

رییس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم گفت: ۱۹۵ پروانه بهره‌برداری معدن در استان وجود دارد که در این میان ۱۰۸ معدن فعال است و 1288 نفر به صورت مستقیم در این بخش کار میکنند. اکبر ابدالی گفت: از اول سال‌جاری تا پایان تیرماه، 4 پروانه بهره‌برداری از معادن در قم به مساحت ۲ کیلومتر مربع، با ایجاد شغل برای ۱۵ نفر و سرمایه‌گذاری پنجاه و یک هزار میلیون ریال صادر شده‌است.

مطلب مرتبط: اخبار نمایشگاه
وی اضافه کرد: از جمله اقدام‌های قابل توجه سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم در حوزه معادن، پیگیری مطالبات حقوق دولتی بوده‌است که در این مدت چهار ماه یاد شده با احتساب مجوزهای برداشت ۱۶۳ میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن استان وصول شده‌است. وی در ادامه گفت: از اول سال‌جاری تا پایان تیرماه، ۷۳ مورد بازدید نظارتی از معادن غیر فعال استان با حضور بهره‌بردار برای رسیدگی به مشکل‌های آنان انجام شد، همینطور سه‌جلسه کمیته کارشناسی نیز با حضور دستگاه‌های مرتبط و بهره‌برداران تشکیل شد، برگزاری یک جلسه شورای معادن، سه جلسه تعیین قیمت پایه مواد معدنی و پنج جلسه کمیته مشورتی بخش معدن و صنایع معدنی نیز از دیگر اقدام‌های انجام شده برای رصد و پایش نحوه فعالیت معادن استان در سال‌جاری است.
ابدالی تاکید کرد: تحلیل آماری یکی از ابزارهای مهم در نگاه تخصصی به وضعیت کنونی معادن استان است، اما در کنار آن، ارتقا سطح کیفی و عمق دادن به مسائل این حوزه را بطور جدی دنبال می‌کنیم. وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم تا همراه با گسترش میزان استخراج مواد معدنی از معادن قم، شرایط مورد نیاز جهت فرآوری این محصولات را داخل استان فراهم کنیم تا علاوه بر درآمدزایی بیشتر، فرصت‌های شغلی در این جوزه را بیشتر کنیم.
۲ درصد معادن کل کشور در قم وجود دارد و سالیانه چهارمیلیون تن انواع مواد معدنی از این معادن استخراج می‌شود که همین مساله باعث توجه بیشتر به ظرفیت‌های این بخش برای افزایش میزان درآمدهای استان را نشان می‌دهد؛ در همین رابطه راهبرد سازمان صمت قم جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استخراج‌شده است تا با فرآوری آن‌ها، ارزش‌افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن استان ایجاد شود. مهم‌ترین ذخایر شناخته‌شده استان قم، معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ‌های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ‌های لاشه، سنگ‌آهک و سنگ گچ) میباشد که با به‌کارگیری طرح‌های نوین و استفاده بهینه از این مواد معدنی می‌توان کسب‌وکارهای درآمدزا در بخش صنایع معدنی ایجاد کرد.

مطلب مرتبط: اخبار صنعت سنگ

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *