آذربایجان‌غربی توان تامین ۸ درصد نیاز سنگ‌های تزئینی جهان را دارد

آذربایجان‌غربی توان تامین ۸ درصد نیاز سنگ‌های تزئینی جهان را دارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به ظرفیت‌های بالای معدنی استان، بیان کرد: این استان می‌تواند به تنهایی هشت درصد نیاز جهانی در سنگ‌های تزئینی را تامین کند.
عبدالحمید سرتیپی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: آذربایجان غربی دارای سه میلیون تن ظرفیت استخراج سنگ‌های تزئینی است که در صورت بهره‌وری و فرآوری می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند. وی با اشاره به ظرفیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تنی معادن آذربایجان‌غربی، گفت: این میزان ظرفیت جدا از ظرفیت معدنی دریاچه ارومیه است.

مطلب مرتبط: اخبار نمایشگاه
سرتیپی از ابتدای اکتشافات معدنی روی پوسته آذربایجان‌غربی خبرداد و افزود: این مطالعه از ماه آینده و در زمینی به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع و در ۶ لایه در قالب یک مگا طرح اجرا می‌شود؛ پس از اتمام این مطالعات، سرمایه گذاری روی معادن فلزی و غیر فلزی در کنار معادن سنگ‌های تزئینی و لاشه ساختمانی افزایش جهش چشم گیری خواهد داشت.


فقط ۲۵ درصد واحدهای اقتصادی آذربایجان‌غربی تعطیل یا نیمه راکد است


مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۷۵ درصد واحدهای صنعتی و اقتصادی آذربایجان‌غربی فعال هستند، اشاره کرد: از ۲ هزار و ۵۰ واحد صنعتی استان، ۲۵ درصد راکد یا نیمه تعطیل هستند. وی از معرفی ۵۹۶ واحد صنعتی به صورت سامانه‌ای جهت دریافت تسهیلات بانکی خبر داد و اضافه کرد: از این میزان فقط ۳۰ واحد موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.
سرتیپی با بیان اینکه عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای اقتصادی کند بوده و قابل قبول نیست، بیان کرد: از مصوبه یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی ارائه تسهیلات به واحدهای اقتصادی فقط ۲۰۶ میلیارد تومان پرداخت شده است. وی با اشاره به اینکه سیاست دولت راه اندازی واحدهای تعطیل و نیمه راکد است، گفت: در همین راستا نیز در سفر رییس جمهوری به آذربایجان‌غربی ۱۴ هزار میلیارد تومان برای اختصاص به معادن و واحدهای صنعتی تصویب شد.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی همچنین در رابطه با اقدامات نظارتی انجام‌شده پس از اجرای جراحی اقتصادی توسط دولت، اظهار کرد: طی سه ماه گذشته ۴۶ هزار و ۷۰۰ مورد بازرسی از اصناف و بازار انجام شده که در کل منجر به تشکیل پرونده ۱۱۱ میلیارد تومانی تخلفات در حوزه گران فروشی و قاچاق شده است.

مطلب مرتبط: اخبار صنعت سنگ

4.4/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *