گفت‌وگو با حنیف حکمتی مدیرعامل شرکت پارتیا مرجع تخصصی ماشین‌آلات صنعت سنگ

گفت‌وگو با حنیف حکمتی مدیرعامل شرکت پارتیا

نقش ماشین‌آلات و تکنولوژی در کیفیت فرآوری سنگ‌های ایران به چه صورت است؟

در امر کیفیت فرآوری دو مبحث داریم: اول ابزار کار که منظور همان ماشین‌آلات می‌باشد و دومین عامل تجربه است که هر مورد بدون دیگری ناقص است. ما کارخانجات زیادی در ایران داریم که دارای بهترین و به‌روزترین ماشین‌آلات دنیا هستند که به دلیل فقدان اشخاص مجرب امکان راه‌اندازی و استفاده از دستگاه‌ها مقدور نمی‌باشد. دانش و تجربه در کنار تکنولوژی روز که مکمل یکدیگر هستند و امکان فرآوری مقبولی برای گرفتن سهم بازار را فراهم می‌کنند.

 مقایسه ماشینآلات فراوری ساخت ایران در برابر کشور ایتالیا به چه شکل است؟

در بحث فنی شرکت‌های ماشین‌ساز ایتالیایی بسیار انحصاری‌تر و تخصصی‌تر عمل می‌کنند و وارد کارهای نامرتبط نمی‌شوند.

اخیرا در ایران نیز چنین برندسازی به چشم می‌خورد. در ایتالیا اینگونه نیست که دستگاهی ساخته شود و سپس به جزئیات ساختار داخلی و الگوی آن پرداخته شود. تمام اجزا قطعه به قطعه نامگذاری شده‌اند و جایگاه و کاربرد مشخصی دارند و در صورت خرابی یک قطعه به آسانی قابل تشخیص و تعمیر یا تعویض می‌باشد. اگر در ایران نیز بتوان از مواد اولیه باکیفیتی که در ایتالیا برای ماشین‌سازی استفاده می‌شود بهره برد، در کنار افراد متخصصی که در حال حاضر نیز در کشورمان حضور دارند می‌توان سهم مهمی از تولیدکنندگان ماشین‌آلات را به خود اختصاص دهد.

مطلب مرتبط:اخبار صنعت سنگعلت اینکه ماشینآلات زیادی در بخش فرآوری از ایتالیا وارد شده و بلا استفاده مانده‌اند چیست؟

ما متاسفانه در کشوری زندگی می‌کنیم که اقتصادمان، اقتصاد سیاسی می‌باشد زمانی دولت تصمیم گرفت که وام‌های کلان به افرادی که در صنعت سنگ مشغول به فعالیت هستند تعلق گیرد، می‌توانست تصمیم خوبی باشد اما اشتباه از جایی شروع شد که این وام‌ها به افراد لایقی اعطا نگردید. از آنجایی که این افراد دانش و مهارت لازم برای کار با ماشین‌آلات وارداتی را نداشتند، لذا دستگاه‌ها بلا استفاده مانده‌اند. ماشین‌آلات از کار افتاده از ماشین‌آلات در حال کار استهلاک بیشتری دارند.

با در نظر گرفتن ماشینآلاتی که هم اکنون در کشور موجود است توان صادراتی ایران در چه سطحی قرار دارد؟

صادرات در انحصار کسانی است که علاوه بر دانش فنی و ماشین‌آلات صاحب دانش لازم برای ورود به بازار کار نیز می‌باشند. همچنین در اکثریت مواقع تولید و ساخت یک ماشین در داخل کشور هزینه‌ای معقول‌تر از واردات آن دارد. با این حال اگر روزی به این اتحاد برسیم که شهرک صنعتی احداث کنیم که صدها شرکت دست به دست هم و تمام فرآیند را به کمک هم به درستی انجام دهند می‌توان به این مسئله امید داشت که در حال حاضر خیلی دست یافتنی به نظر نمی‌رسد.

مطلب مرتبط:اخبار نمایشگاهنقش ماشینآلات در کاهش ضایعات و قیمت تمام شده را توضیح بفرمایید.

در صنعت سنگ باید به گونه‌ای کار کنیم که ضایعات تقریبا صفر باشد ماشین‌آلاتی در صنعت سنگ وجود دارند که برای استفاده از ضایعات تعبیه شده‌اند و آنها را به محلول تبدیل می‌کنند. همچنین با تصفیه آب خروجی کارخانجات کانی‌ها و مواد با ارزشی را می‌توانیم جداسازی و دوباره مورد استفاده قرار دهیم به تازگی روی تولید کاغذ از این طریق نیز کارهای ارزشمندی انجام شده است.

سخن پایانی

صنایع ما بطور کلی صنایع مستهلکی هستند. اقتصاد دنیا منتظر ما نمی‌ایستد و ما باید سریعا وارد عرصه‌های بین‌المللی شویم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *