بزرگترین معدن عقیق جهان در شهرستان نمین واقع است

بزرگترین معدن عقیق جهان در شهرستان نمین

فرهاد عبدالعلی پور در بازدید از این سنگ معدن افزود: معدن عقیق سبلان از لحاظ ذخایر توده ای و رگه ای جزو بزرگترین معادن عقیق جهان است.
وی با اشاره به اینكه بر اساس پروانه بهره برداری صادر شده ، ظرفیت این معدن 260 تن سنگ عقیق است، بیان كرد: بر اساس عملیات فیزیكی انجام شده در مرحله اول اكتشاف بیش از یك هزار تن سنگ عقیق از این معدن آماده بهره برداری و ارسال به بازار است.
وی اظهار كرد: در این معدن توده های بزرگی از سنگ عقیق وجود دارد كه وزن بعضی از آنها آن به 40 تن هم می رسد و از این لحاظ به عنوان بزرگترین سنگ معدن عقیق توده ای جهان شناخته می شود.
عبدالعلی پور با بیان اینكه در مرحله اول اكتشاف در این معدن نزدیك به 30 نفر در محل معدن و كارگاه فرآوری مشغول به كار خواهند شد افزود: با ایجاد طرح های توسعه ای پیش بینی شده برای فرآوری و عرضه سنگ عقیق در قالب های گوناگون برای نزدیك به 100 نفر دیگر نیز زمینه اشتغال ایجاد خواهد شد.
وی گفت: در مرحله اول اكتشاف سنگ عقیق از معدن سبلان دستگاههای ویژه ای از كشور ایتالیا وارد كشور خواهد شد كه با استفاده از این دستگاهها سنگ های توده ای عقیق به صورت شش وجهی برش و صیقل داده شده و به بازار عرضه می شود.
معدن عقیق سبلان اولین معدن در جهان است كه می توان در آن سنگ های توده ای را به صورت شش وجهی برش و صیقل داد.
نمین در 30 كیلومتری شرق اردبیل و در همسایگی استان گیلان قرار دارد.

مطلب مرتبط:صنعت سنگمنبع: ایرنا

3.6/5 - (14 امتیاز)

4 پاسخ

  1. نه اینطورنیست برادران بالای۳۰ساله توی کار عقیقه ازبنده بپرسند میگم بزرگترین معدن عقیق،جهان تو کرمانه ۲۶۰تن چیزی نیست تو کرمان طرف فقط توخونش،ده تن بالای صدنفر داره

    1. احتمالا منظورش 260000 تن بوده چون نوشته اولین اکتشاف 1000 تن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *