سنگ گرانیت بهتر است یا سنگ کوارتز؟

“گرانیت بهتر است یا کوارتز؟” در حین کار روی فضای داخلی آشپزخانه یا حمام، اشخاص به این فکر می افتند که چه سنگی را برای کانتر انتخاب کنند بهتر است؟ به طور کلی انتخاب سنگ گرانیت یا کوارتز گزینه اصلی همه مردم است، زیرا این دو سنگ شناخته شده تر هستند و بیشتر مورد پسند خریداران میباشد. سنگ ها به جز آشپزخانه برای دیوار و سنگ کف نیز مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در انتخاب سنگ بهتر تردیدی دارید این مقاله را کامل مطالعه کنید.

خیلی از خریداران یا مالکان آپارتمان ها نمیدانند چه سنگی برای ساختمان آنها مناسب‌تر است. دلیل این تردید و عدم آگاهی به خاطر مزایای اختصاصی هر دو نوع سنگ است.

مطلب مرتبط:صنعت سنگنکته ای که باید در نظر گرفت، مربوط یه تصمیم گیری بین گرانیت و کوارتز است که معمولا انتخابی سلیقه ای است. اما بهتر است که چند سوال رل از خودتان بپرسید:

 • آیا جذابیت کانتر برای من مهم است؟
 • آیا قیمت مهم تر است؟
 • سنگ کوارتز نیاز به مراقبت بیشتری دارند یا گرانیت؟

در ادامه این دو سنگ را مقایسه میکنیم تا با خصوصیات این دو سنگ بیشتر آشنا شوید.

سنگ کوارتز و سنگ گرانیت چیست؟

گرانیت سنگ طبیعی است، که مستقیماً از معادن سنگ استخراج و پس از آن، به صفحات نازک اسلب بریده و صیقل میخورد و به صورت کانتر در آشپزخانه استفاده می‌شود. سنگ‌های گرانیت از سرد شدن مواد مذاب خارج شده از کوه های آتشفشانی تشکیل می‌شود. گرانیت از کانی‌های کوارتز و فلدسپات (feldspar)، و سایر کانی‌های دیگر (کانی‌های جانبی) تشکیل میشود.

اما کوارتز سنگی مصنوعی یا مهندسی شده است، و کاملا طبیعی نیست. کوارتز از دانه‌های کوارتز که سنگ‌ریزه‌های خرد شده است همراه با مخلوط با رزین و رنگ ایجاد می‌شود. دلیل طبیعی نبودن آن این است که ۹۷ درصد کوارتز ساخته شده از ضایعات معدن است. درواقع محصولات جانبی سنگی که آسیاب می‌شوند به شکل اسلب و میز آشپزخانه ساخته می‌شوند.

تفاوت سنگ گرانیت با کوارتز

تفاوت ظاهر سنگ کوارتز با گرانیت

موقع انتخاب سنگ مناسب چنانچه ظاهر آن‌ها تمرکز می‌کنید باید بگوییم که انتخاب سنگ براساس ظاهر کاملا سلیقه ای است. زیرا سنگ‌ها به دلیل ظاهر و طرحی که دارند اشخاص مجذوب خود می‌کنند. هر دو سنگ پس از صیقل خوردن زیبا به نظر می رسند.

 • ظاهر سنگ گرانیت: گرانیت سنگی طبیعی با ظاهری بی عیب و نقص است و طرح و رنگهای متنوعی دارد. این ویژگی باعش شده است که گرانیت نسبت به کوارتز تقاضای بیشتری داشته باشد. درخشش این سنگ و خودنمایی آن در آشپزخانه مزیت اصلی آن نسبت به کوارتز و یا هرنوع سنگ دیگر است.
 • ظاهر سنگ کوارتز: در حالی که کوارتز گاهی اوقات ظاهری غیر طبیعی و مصنوعی دارد زیرا یک سنگ طبیعی نیست. این سنگ همان طرح و بافتی است که از سنگ‌های ماشینی دارند ساخته شده است، اما می‌توان در رنگ‌ها و نقش‌های مختلف ساخت. اگر شما می خواهید چیز جدیدی را برای میز خود امتحان کنید، کوارتز را انتخاب کنید. به دلیل تنوع، هر بار ظاهر متفاوتی به خود می‌دهد. اگر می‌خواهید صفحه کانتر و یا میز آشپزخانه طبیعی به نظر برسد، می‌توانید از سنگ‌های طبیعی مانند گرانیت استفاده کنید، اما اگر می‌خواهید آشپزخانه یا حمام خود را متفاوت و همچنین از نظر طراحی و سبک منحصر به فرد نگه دارید، می‌توانید کوارتز را انتخاب کنید.

دوام و نگهداری سنگ گرانیت و کوارتز

در مورد نگهداری و مراقبت این دو سنگ متفاوت هستند:

 • گرانیت یک سنگ طبیعی زیبا است اما نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد. اگر به درستی نصب و آب‌بندی شود بادوام است در غیر این صورت مایعات و روغن جذب می‌کند و حتی رنگ می‌گیرد. به همین دلیل هرزگاهی نیاز به تمیزکاری و مراقبت دارد.
 • اما در مورد کوارتز فرق می‌کند به دلیل اینکه هنگام ساخت از رزین استفاده می‌شود جذاب آب ندارد. شما فقط باید آن‌ها را نصب کنید و می‌توانید برای مدت طولانی‌تری استفاده کنید. رزین موجود در کانتینر کوارتز باعث مقاومت بیشتر آنها نسبت به گرانیت می‌شود که مزیت بزرگ کوارتز است.

اگر بعد از هر بار کار کردن در آشپزخانه میز کانتر را با دستمال و مواد شوینده غیر اسیدی بشویید مشکل حل می‌شود.

قیمت کدام یک مناسب‌تر است؟

در هر دو مورد، قیمت‌ها چندان تاثیری ندارد. اگر در مورد قیمت گرانیت و کوارتز صحبت کنیم، تفاوت قیمت آنها زیاد نیست. به طور طبیعی، قیمت تا حد زیادی به کیفیت مواد، ظاهر، طراح، رنگ و همچنین به نوع برش و لبه‌ها بستگی دارد.

اگر در بلند نگاه کنیم سنگ گرانیت نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در صورتی که خراب شد شاید باید آن را عوض کنید. اما کوارتز پس از نصب نیاز به هزینه‌های کمی دارد.

سنگ کوارتز
سنگ کوارتز

برخی از مزایا و معایب سنگ گرانیت و کوارتز

در اینجا برخی از معایب و مزایای هر دو سنگ آورده شده است. هر دو مزایا و معایب زیادی دارند که باید در هنگام انتخاب برای آشپزخانه، کف و دیوار خانه شما در نظر بگیرید. می‌توانید پس از اشنایی با آنها،  یکی از آنها را انتخاب کنید. هر دو انتخاب زیبایی هستند ولی خوب هرکدام مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مزایای سنگ گرانیت

 • این سنگ یکی از مقرون به صرفه‌ترین سنگ ها است و همچنین در همه جا موجود است. از آنجایی که این یک سنگ طبیعی است، مقدار آن محدود نیست. این سنگ بیشتر برای کانترها ترجیح داده می‌شود.
 • گرانیت دوام بیشتری نسبت به سنگ مرمریت دارد. در حالی که گرانیت نیز یک سنگ طبیعی است اما از لحاظ قیمتی نمی‌توان با سنگ مرمریت مقایسه کرد.
 • دلیل اصلی اینکه مردم گرانیت را برای میزها ترجیح می‌دهند این است که اگر گرانیت به درستی نصب شود، سنگ ضد خش و ضد لک است.
 • تا زمانی که به درستی ساب بخورد و یا رزین شده باشد، برای کانتر آشپزخانه نیاز به تعمیر و نگهداری و مراقبت کمی دارد.

معایب سنگ گرانیت

 • گرانیت معایب زیادی ندارد زیرا یکی از بهترین سنگ ها برای میز و کانتر آشپزخانه است. تنها عیب این سنگ این است که از نظر نصب و آب بندی نیاز به نگهداری و مراقبت بالاتری دارد. این کانتر باید به طور عمده توسط متخصصان رزین‌کاری شود تا احتمال لکه و خراش کاهش یابد
سنگ گرانیت
سنگ گرانیت

مزایای کوارتز

 • درست مانند سنگ مرمریت درخشش و رنگ مرمریت را دارد، اما از سنگ مرمریت بادوام‌تر است و به اندازه کافی برای کانتر خوب است.
 • ویژگی اصلی کوارتز خراش ناپذیر بودن آن است. مثل سنگ‌های دیگر نیست.
 • کوارتز مقرون به صرفه و همچنین با دوام با الگوها و رنگ‌های مختلف است. بنابراین برای کانترها یک انتخاب عالی است.
 • کوارتز به نگهداری زیادی ندارد و پس از نصب تا سالها دوام دارد و خراب نمی‌شود.

معایب کوارتز

 • زمانی که کوارتز برای مدت طولانی‌تری در معرض نور خورشید قرار گیرد، ممکن است رنگ خود را به مرور زمان از دست بدهد.
 • نسبت به گرانیت کمی گران است. هزینه کوارتز در مقایسه با گرانیت بیشتر است.
 • پس از نصب و تکمیل، قیمت ممکن است از سنگی به سنگ دیگر متفاوت باشد. این کاملا به عوامل دیگر نیز بستگی دارد.

جمع‌بندی

هر دو سنگ کیفیت یکسانی را نشان می‌دهند اما شما می‌توانید هر کدام از آنها را با توجه به تناسب خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید با سنگ طبیعی بروید، می‌توانید گرانیت را انتخاب کنید، اما اگر با ظاهر سنگ مصنوعی و کارخانه‌ای مشکل ندارید می‌توانید از کوارتز استفاده کنید.

 از آنجایی که مقاومت لکه کمی بهتری دارد و همچنین در آینده دیگر نیازی به تعویض و یا تعمیر آن نیست. اگر به حفظ محیط زیست اعتقاد دارید، این سنگ سازگارتر با محیط زیست است. به نظر می رسد امروزه محبوب تر است، ممکن است هنگام فروش خانه شما مزیتی به شما بدهد.

اگر به دنبال گرانیت هستید، این نیز یک تصمیم عالی است. همچنین مزایا و مزایای خاص خود را دارد. اما از میزهای گرانیتی خود مراقبت کنید و از آن به روشی مناسب نگهداری کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *