کارشناس اسرائیلی: کشف معدن لیتیوم در ایران معادلات قدرت در منطقه را تغییر می دهد

کشف معدن لیتیوم

شف معدن لیتیوم در ایران از نظر یک کارشناس اسرائیلی مسایل ژئوپلتیک ، به منزله یک تغییر بزرگ ژئوپلیتیک در معادلات منطقه ای و حتی جهانی است.

کشف معدن لیتیوم در ایران

به نقل از وبگاه “المیادین”، “آنات هوچبرگ ماروم” کارشناس ژئوپلیتیک اسرائیلی روز شنبه در این باره به روزنامه اسرائیلی معاریو گفت: کشف معادن در لیتیوم ایران می تواند به تغییر توازن قدرت منطقه ای منجر شود و موقعیت بی سابقه ژئوپلیتیک و اقتصادی به تهران بدهد.

وی افزود که اسرائیل از نزدیک چگونگی تلاش تهران برای استفاده از این کشف به نفع خود را زیر نظر دارد. روزنامه معاریو اسراییل در این باره نوشت: قدرت نظامی ایران و آب شدن یخ روابط ایران با کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر و همچنین تمرینات نظامی این کشور در دریا، از جمله با هند و پاکستان، نگرانی قابل توجهی برای اسراییل به وجود آورده است.

مطلب مرتبط:صنعت معدن تجارتاین روزنامه همچنین خاطرنشان کرد که ایران در حال تقویت روابط راهبردی خود با روسیه و چین، در کنار روابط نزدیک خود با اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان اسلام است.

انتظار می رود که موقعیت اقتصادی و نفوذ ژئوپلیتیکی ایران به زودی بیشتر شود، به ویژه با توجه به کشف یک معدن عظیم لیتیوم در استان همدان حاوی 8.5 میلیون تن از این ماده معدنی گرانبها، که آن را به دومین کشور دارنده ذخائر لیتیوم جهان پس از شیلی تبدیل می کند. 

بنابراین، این اکتشاف نه تنها از آن جهت حائز اهمیت است که 10 درصد از این ذخایر طلای سفید جهان را در اختیار دارد که در حال حاضر حدود 89 میلیون تن تخمین زده می شود، بلکه به این دلیل است که پتانسیل ضربه زدن به اقتصاد ایران را کاهش داده و اثرات تحمیلی تحریم را کاهش می دهد که یک برگ برنده برای جمهوری اسلامی محسوب می شود.

به گفته این کارشناس اسرائیلی، این کشف می تواند تاثیر قابل توجهی بر بازارهای جهانی انرژی و معدن و همچنین صنایع جهانی باتری و خودروهای الکتریکی داشته باشد.

 انتظار می رود که همه اینها به تغییرات بلندمدت در اقتصاد و سیاست جهانی منجر شود و نقش خاورمیانه را در توازن قدرت جهانی بار دیگر تقویت کند.

این ماده معدنی به دلیل ارزش و اهمیت بسیار زیاد آن در تولید باتری برای صنایع مختلف الکترونیکی از جمله وسایل نقلیه الکتریکی، لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه، پنل‌های خورشیدی، پهپادها و اهداف ذخیره‌سازی انرژی به عنوان جواهر انرژی جهانی در نظر گرفته می شود.

نقطه عطفی در بازار انرژی

روزنامه اسرائیلی معاریو در ادامه نوشته این کشف فرصت های اقتصادی قابل توجه و منابع انرژی کمیاب را برای دولت ایران فراهم می کند.

بدیهی است که ایران با کنترل حدود 10 درصد از ذخائر لیتیوم جهان و تسلط بر این ماده خام استراتژیک، به عنوان بازیگر اصلی ژئوپلیتیک در سیاست و اقتصاد جهانی ظاهر خواهد شد.

در مواجهه با تشدید بحران آب و هوایی، معدن لیتیوم به همراه سایر منابع انرژی از جمله انرژی هسته‌ای، قدرت، نفوذ سیاسی، قدرت اقتصادی و انرژی را برای دولت تهران فراهم می‌کند. انتظار می رود همه این جنبه ها و پیامدهای آن به نفع منطقه از جمله عرصه بین المللی باشد.

در نتیجه، نه تنها به احتمال زیاد نفوذ ایران را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، بلکه ممکن است ایران از کشورهای خلیج فارس، یعنی تولیدکنندگان عمده نفت در جهان، به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز پیشی بگیرد. این وضعیت می تواند توازن قوا و پویایی های منطقه ای را به نفع ایران تغییر دهد.

ایران بدون لیتیوم در تجارت، با عراق، امارات، عربستان سعودی، قطر، بحرین و کویت، 50.08 میلیون تن کالا به ارزش 29.22 میلیارد دلار در 10 ماهه نخست سال جاری داد و ستد کرده است.

در همین مدت، صادرات غیرنفتی ایران به 6 کشور به 38.93 میلیون تن به ارزش 14 میلیارد دلار رسید که از نظر وزنی 2.9 درصد و از نظر ارزشی 23.91 درصد افزایش یافت.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه نوشت این کشف جدید (لیتیوم) موقعیت چانه زنی ایران را در ائتلاف‌ها و توافق‌های مختلف اقتصادی و امنیتی تقویت می‌کند و تمرکز توجه را از بازار نفت به صنایع معدنی لیتیوم و طلای سفید در منطقه تغییر می‌دهد.

از منظر اقتصادی میان‌مدت تا بلندمدت، انتظار می‌رود قیمت‌های لیتیوم که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای باتری‌های لیتیوم یونی برای خودروهای برقی در حال افزایش است، روند مشابهی را حفظ کرده و اقتصاد ایران را به میزان قابل توجهی غنی کند.

پیروزی بین المللی

همچنین این روزنامه اسرائیلی نوشت که این کشف می تواند به روابط قوی تر ایران با چین و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی، به ویژه اندونزی منجر شود و روابط بین خاورمیانه و کشورهای آسیایی را تقویت کند.

از منظر تهران، این کشف در حال حاضر توانایی آن را برای مانور در میان تعداد زیادی از بازیگران افزایش می دهد و به طور بالقوه اتکای آن به ایالات متحده و غرب را کاهش می دهد.

این روزنامه در پایان تصریح کرد: بدون شک ایران به عنوان یک کشور آستانه هسته ای دارای توانمندی های سیاسی، اقتصادی و انرژی همراه با جسارت، توسعه و انگیزه بالا است. به خصوص با کشف میدان لیتیوم، انتظار می رود اعتماد به نفس تهران به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یابد. 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *