زمینه فعالیت ۲۵۰ معدن غیرفعال در خراسان جنوبی فراهم شود

زمینه فعالیت ۲۵۰ معدن غیرفعال در خراسان جنوبی فراهم شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه معدن مهم‌ترین بخش توسعه خراسان جنوبی است، اظهار کرد: باتوجه به وجود حدود ۲۵۰ معدن غیرفعال در خراسان جنوبی، باید زمینه رونق آن‌ها را فراهم کنیم.

علیرضا عباس زاده در سمینار محیط زیست، توسعه پایدار، ضمن اشاره به اینکه خراسان جنوبی استانی مرزی و کویری است که آن را با شاخصه معدن می‌شناسند، گفت: اقدام برای ثبت ژئوپارک طبس نشان دهنده ظرفیت زمین شناسی استان از جهات مختلف از جمله معادن موجود است.

مطلب مرتبط:صنعت معدنوی افزود: ۷۵۷ واحد معدنی در استان داریم که دارای ۶.۸ ذخیره معدنی با اشتغال ۱۲ هزار نفر است و این موضوع سبب شده از خراسان جنوبی به عنوان بهشت معادن کشور یاد شود.

به گفته وی؛ شرایط معدنی استان نسبت به دیگر نقاط کشور بهتر است اما ما باید بدانیم که از این ظرفیت چگونه استفاده کنیم تا نتیجه خوبی به همراه داشته باشد.

معاون استاندار با بیان اینکه دارایی ما در حوزه معدن بسیار است، یادآور شد: بیش از ۵۲ نوع ماده معدنی شناخته شده در خراسان جنوبی داریم اما با این وجود بخش بزرگی از این ظرفیت هنوز فعال نشده تا ارزش افزوده برای ما داشته باشد و سبب اشتغال بیشتر در این حوزه شود.

عباس زاده تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های معدنی موجود در استان در سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی توجه ویژه‌ای به معادن شد.

وی خاطرنشان کرد: طرح تحول در معادن سال گذشته انجام شد که هر چند نتایج آن اعلام نشده اما نتایج اجرای این طرح نشانگر ارتقای وضعیت معادن ما به بیش از دو برابر نسبت به گذشته خواهد بود.

به گفته وی؛ بخش زیادی از این ظرفیت معطل است و ضرورت دارد ظرفیت‌های غیر فعال را فعال کرده و در چرخه رشد قرار دهیم.

معاون استاندار خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد استان بر محور معدن باشد زمینه توسعه این بخش بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به این نکته که در سفر دوم رئیس جمهور به استان هم به این بخش توجه شد، گفت: در این راستا شورای معدن تشکیل شد تا درخواست های استان مشخص شده و برای تصویب در شورای معادن کشور ارائه شوند.

عباس زاده اظهار کرد: باید با رفع موانع در این بخش برای جذب سرمایه گذاران اقدام کنیم تا شرایط سرمایه گذاری در معادن استان نسبت به گذشته بیشتر فراهم شود.

به گفته وی؛ هر چه زودتر باید نظام مسایل معدنی خراسان جنوبی مشخص شود تا از شورای توسعه معادن کشور مصوبات خوبی برای استان در این خصوص داشته باشیم.

معاون استاندار بیان کرد: شرعاً و قانوناً وظیفه داریم در راستای حفظ محیط زیست فعالیت کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم در آینده منجر به فاجعه ای در این بخش خواهد شد.

عباس زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو واحد سبز یکی صنعتی و دیگری معدنی در استان داریم و باید تلاش کنیم تا تعداد واحدهای سبز  خراسان جنوبی از دو واحد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه همه ما در این خصوص وظیفه داریم،گفت: کسب رتبه اول در زمینه صدور پروانه و اکتشاف، رتبه دوم گواهی کشف، رتبه سوم درخصوص صدور بهره برداری و رتبه چهارم بهره برداری را در کشور داریم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *