مدیرکل صمت کرمان: ذهنیت «معدن من» معنا ندارد

مهدی حسینی نژاد روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت دهه تولید و تجارت افزود: دولت بهره برداری از انفال را به بخش های حقیقی و حقوقی واگذار و در مقابل سهم خود را از آنها دریافت می کند.

مطلب مرتبط:معدنذهنیت معدن من که مدیرکل صمت کرمان از آن سخن می گوید از چندجنبه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه بهره برداران معادن که از دولت مجوز گرفته اند در چارچوب قوانین، حیطه اختیار بهره برداری دارند و باید طبق مقررات هزینه های مترتب از جمله حقوق دولتی را بپردازند؛ از سوی دیگر افرادی که در نزدیکی معادن سکونت دارند نمی توانند مدعی وجود معادن برای خودشان باشند یا ادعا کنند به سبب موقعیت معدن باید درصدی از سود واحدی که شخصیتی حقیقی یا حقوقی در آن سرمایه گذاری کرده است را دریافت کنند؛ البته این نافی موضوع مسئولیت اجتماعی معادن و وظیفه شان در توسعه زیرساخت های پیرامون نیست.

زغال سنگ مقرون به صرفه نیست

مدیرکل صمت استان کرمان همچنین با بیان اینکه بهره برداری از ۵۰ درصد معادن زغال سنگ استان کرمان خصوصی و ۵۰ درصد دیگر این معادن خصولتی است بیان کرد: در حوزه زغال سنگ چالش‌هایی داریم و مهمترین موضوع کارگران این معادن مسایل مربوط به ضریب شغلی و مشاغل سخت و زیان آور است.

حسینی نژاد گفت: سالانه سه میلیون تن زغال سنگ در کشور تولید می شود که ۸۰۰ هزار تن از آن را کرمان تولید می کند و در مقایسه با تولید سه میلیارد تن سالانه در چین، استخراج پرهزینه سنتی ما مقرون به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ محصول در دنیا از زغال سنگ گرفته می شود یادآور شد: زغال سنگ ما به هیچ عنوان اقتصادی نیست.

حسینی نژاد ادامه داد: معادن زغال سنگ اما در حوزه اجتماعی ما را درگیر کرده و با توجه به اشتغال این معادن، فعالیت آنها ضروری است که در این زمینه ۲۳ پروانه بهره برداری در استان کرمان داریم.

امکان برداشت مکانیزه از معادن زغال سنگ کرمان وجود ندارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در عین حال گفت: لایه های زغال سنگ استان به گونه ای است که امکان برداشت تمام مکانیزه زغال سنگ وجود ندارد، درحالی که امکان برداشت مکانیزه در استخراج معادن زغال سنگ طبس به لحاظ ساختار شکل گیری در ضخامت لایه های افقی وجود دارد.

وی تصریح کرد: نتوانستیم تمام مکانیزه از معدن خُمرود که بهره برداری آن با شرکت میدکو است را استخراج کنیم اما با توجه به اکتشافات، ذخایر ما از ۱۲۰ میلیون تن به ۱۶۰ میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

ضرورت شوراهای استانی معادن

ضرورت شوراهای استانی معادن

حسینی نژاد همچنین تاکید کرد: ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه یعنی وجود شوراهای معادن استانی در برنامه هفتم توسعه حذف شده که استان های معدنی همچون کرمان از این موضوع آسیب می بینند و وجود این شورا برای توسعه پایدار استان ضروری است.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت و معدن در برنامه ششم توسعه سه دهم درصد رشد ارزش افزوده داشتیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار داشت: قانون برنامه هفتم توسعه بهترین فرصت برای استان کرمان است که سهمی از حقوق دولتی داشته باشیم و بر این اساس بتوانیم مطالبه گری کنیم.

وی گفت: ایمیدرو یک سازمان توسعه ای مثل شرکت شهرک های صنعتی و زمین شناسی است که ۲ معدن بزرگ از جمله گل گهر سیرجان و جلال آباد زرند متعلق به آن است و طبق قانون حق انتفاعی از این معادن اخذ و به خزانه واریز می کند.

حسینی نژاد عنوان کرد: برگشت منابع معدنی به استان ها مشابه حقوق دولتی است که محدودیت هایی در این حوزه وجود دارد و این اعتبار به استان برنمی گردد.

دادن اولویت قطعی به واحدهای صنعتی صحیح نیست

وی ابراز داشت: ۹۵ درصد آب استان در حوزه کشاورزی مصرف می شود و در حوزه صنعت و معدن تا افق ۱۴۰۴ حدود ۲۴۰ میلیون مترمکعب آب مصرف خواهد شد که صنعت به دنبال بهره وری آب رفته است.

‌مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: صنایع کوچک و متوسط در دنیا پیشران رفاه اجتماعی محسوب می شوند اما در حوزه آب و برق این صنایع دچار چالش هستیم.

وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی و معدنی استان کرمان حتی به چرخه های تامین آب و برق کمک می کنند یادآور شد: نگاه ما این است که در حوزه مصرف برق دادن اولویت قطع به واحدهای صنعتی به لحاظ کارشناسی صحیح نیست.

حسینی نژاد با اشاره به قطع برق خانگی و تبعات آن به لحاظ اجتماعی عنوان کرد: اگر برق خانگی و ادارات را مدیریت کنیم و اولویت تامین برق را به صنعت بدهیم برای توسعه پایدار می تواند بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به سرمایه گذاری صنعت در حوزه آب و برق تصریح کرد: در صورتی که برق تولیدی صنعت را خودشان بدهند، بسیاری از مشکلات صنایع رفع می شود.

تولید ۳۰۰ هزار خودرو در منطقه بم

حسینی نژاد همچنین گفت: سال گذشته رشد قابل توجهی در ظرفیت تولید خودروسازی مستقر در بم داشتیم که تولید امسال در آمار رشد قابل ملاحظه ای داشته و بنا شد مدیران خودرو به ظرفیت تولید ۲۲۰ هزار دستگاه و کرمان موتور به ۸۰ هزار دستگاه برسد؛ ما امسال بالای ۳۰۰ هزار تولید در منطقه بم داریم که این آمار باوجود برنامه ریزی تحقق پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به تولید برندهای شناخته شده تر در شهرستان بم ابراز داشت: کرمان موتور با شرکت دِوو همکاری هایی داشته که با آغاز تحریم ها این همکاری دچار مشکل شد و برنامه دولت جدید نیز ارتباط بهتر با کشورهای دنیاست که در دستور کار قرار دارد.

این مسئول ادامه داد: ۶ کارخانه شهرستان بم در حوزه مونتاژ خودرو کار می کنند.

اکتشافات و گردشگری معادن کرمان

حسینی نژاد با اشاره به اکتشاف مس در معدن سریدون واقع در در شمال شرق معدن مس سرچشمه بیان کرد: براساس کار اکتشافی سه میلیارد ذخایر اثبات شده داریم که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن از آن امکان استخراج دارد.

وی ادامه داد: ذخایر قطعی معادن استان کرمان به هشت میلیارد تن افزایش پیدا کرده است که باید در توسعه پایدار گام برداریم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: کرمان در حال قرار گرفتن در ردیف مربع گردشگری کشور است و این مهم نویدبخش این موضوع است که گردشگری معدن به عنوان یک ظرفیت برای استان فعال شود اما این نوع گردشگری به‌تنهایی اقتصادی نیست.

وی افزود: ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری استان کرمان شکل گرفته که مهمترین آن حضور بارگاه سردار دل هاست و می تواند سبب رشد مضاعف و ایجاد زیرساخت های بزرگی برای گردشگری استان شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *