زمزمه‌های حذف کارت بازرگانی

زمزمه‌های حذف کارت بازرگانی

زمزمه های حذف کارت بازرگانی به گوش می‌رسد. ظاهرا طرحی در کمیسیون صنایع مجلس در دست بررسی است که در صورت تصویب نهایی کارت بازرگانی حذف خواهد شد و جایگزین احتمالی آن صدور کد رهگیری خواهد بود.

مطلب مرتبط:صنعت سنگدر سال‌های گذشته حذف کارت بازرگانی موافقان و مخالفان جدی داشته است که البته امروز هم همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد در حال حاضر مهمترین مشکلی که کارت بازرگانی ایجاد کرده طولانی‌شدن روند صدور یا تمدید آن است که برای بازرگانان چالش ایجاد‌ کرده است. ضمن آنکه برخی معتقدند که کارت بازرگانی به شکلی که در ایران استفاده می شود در دنیا جایگاهی ندارد و سال‌هاست که از چرخه فعالیت تولیدی و تجاری حذف شده است.
موافقان حذف کارت بازرگانی جز اتلاف وقت، حذف آن را موجب متوقف‌شدن وقوع پدیده‌‌‌‌‌‌‌های فسادزایی چون استفاده از کارت‌های تجاری و یک‌‌‌‌‌‌‌بار مصرف می‌دانند. در پاسخ به این مشکل، مخالفان پاسخ می‌دهند که با رخ‌دادن عمل خلاف قانون در چند مورد، نمی‌توان کل یک فرآیند را زیر سوال برد.
موافقان حذف کارت بازرگانی استدلال دیگری نیز دارند و آن آسان‌شدن عضوگیری اتاق و رسیدن به ایده‌آل عضویت فراگیر است. در مقابل و کاملا خلاف این جهت، برخی فعالان وجود سطحی از کیفیت را برای عضویت اتاق مناسب می‌دانند و از همین‌‌‌‌‌‌‌رو با حذف کامل شرایط صدور کارت بازرگانی مخالفت‌دارند.
بنابراین به نظر می‌رسد که لزوما حذف یا تداوم کارت بازرگانی راه حل اصلی نباشد. چرا که به هر حال اگر کارت بازرگانی هم در کار نباشد ابزار مشابه دیگری جایگزین آن خواهد شد.  به گفته برخی از فعالان اقتصادی راه‌‌‌‌‌‌‌حل برطرف‌کردن مشکلات کنونی تعامل بخش‌خصوصی و نهادهای حاکمیتی برای حصول بهترین نتیجه است.
ابراهیم بهادرانی مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران در این خصوص معتقد است اگر بتوانیم زمان صدور کارت بازرگانی را کوتاه‌تر کنیم و مراحل اداری برای صدور و تمدید کارت بازرگانی را به حداقل برسانیم نتیجه مطلوب است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *