معادن و منابع خدادادی باید به عامل ثروت‌آفرینی تبدیل شود

از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «محمدرضا موثقی‌نیا» در مراسم تکریم و معارفه رئیس هیات عامل ایمیدرو که با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت معدن و تجارت برگزار شد، با ارائه چشم اندازی از برنامه ای پیش روی سازمان، تاکید کرد: در مسیر دستیابی به اهداف کلان توسعه معدن و صنایع معدنی باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که ثروت کنونی معادن و منابع طبیعی خدادادی را به عاملی برای ثروت آفرینی و ثروت زایی به ویژه برای نسل‌های آتی، تبدیل کنیم.

مطلب مرتبط:معدنوی در این مراسم که مدیران عامل شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، معاونان و مدیران ایمیدرو حضور داشتند، افزود: باید از صرف این منابع در بخش هزینه های جاری پرهیز شود.

حوزه‌های پیشرو

موثقی نیا در ادامه سخنانش دو حوزه زنجیره فولاد و مس را به عنوان پیشران توسعه بخش معدن و صنایع معدنی دانست و گفت: بخش های روی، آلومینیوم، طلا، تیتانیوم و عناصر نادر، از دیگر حوزه های توسعه ای هستند، اما فولاد و مس به عنوان پیشران عمل می‌کنند.

سرپرست هیات عامل ایمیدرو، درباره الزامات توسعه معدن و صنایع معدنی گفت: در این برنامه، زیربناها همچون آب، برق، گاز، جاده و خطوط ریلی و دریایی در کنار بهره گیری از دانش روز و نسل چهارم فناوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و به عنوان الزامات توسعه باید مد نظر قرار گیرند.

موثقی نیا تاکید کرد: رصد و بهره گیری از تحولات به‌روز معدن و صنایع معدنی در جهان از مهمترین الزامات پیش رو هستند و یکی از مهمترین نمادهای آن هوشمندسازی فرایندهاست.

وی اظهار داشت: در فرایند واگذاری ها باید بتوان ضمن تحقق اهداف خصوصی سازی، منافع ملی حال و آینده را نیز تضمین کرد.

موثقی نیا در عین حال بر همدلی و یکپارچگی سازمانی تاکید کرد و آن را موجب ایجاد تحرک بیشتر و توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی دانست.

تدوین ۵۰ برنامه با نگاه تحولی در ایمیدرو

«امیر خرمی‌شاد» رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه در کمتر از دو ماه گذشته در مجموعه ۵۰ برنامه تدوین شد، اظهار داشت: این امر شامل ۱۲ برنامه کلی است و نگاه تحولی به این حوزه دارد.

وی تشکیل کارگروه های تخصصی در بخش های مختلف شامل منابع انسانی، امور ، فنی، اجتماعی و غیره را از جمله اقدامات انجام شده ذکر کرد و گفت: ایمیدرو تلاش خود را به کار گرفته از حوزه اجرا خارج و بر تسهیل‌گری و راهبری تمرکز داشته باشد.

خرمی شاد همچنین گفت: بررسی طرح های نیمه تمام معدن و صنایع معدنی و تعیین حدود ۳۰۰ پروژه اولویت‌دار، جزو عملکرد این دوره است، به طوری که برآوردها نشان می دهد این تعداد طرح با ۲ میلیارد دلار سرمایه، پتانسیل ایجاد ۳۰هزار شغل را دارند.

وی همچنین از همکاری با بخش های علمی و دانش بنیان، به روزآوری دانش و بهره گیری از انقلاب چهارم صنعتی، تعامل با بخش خصوصی و تشکل ها و نگاه اثربخشی به جایگاه شرکت های معدن و صنایع معدنی به عنوان دیگر برنامه های این سازمان یاد کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *