توقف معاملات مسکن در تهران

توقف معاملات مسکن در تهران

سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک از توقف کامل معاملات مسکن به دلیل رکود سنگین حاکم بر این بازار خبر داد. لطفی اعلام کرده، «کاهش قدرت خرید مردم» را دلیل اصلی سنگین‌تر شدن رکود بازار مسکن دانسته است.

بر همین اساس، حدود ۱۵ درصد از کل معاملات مسکن در تهران به واحدهای ۵۰ متری اختصاص دارد. مطابق نتایج این بررسی، عمده معاملات این متراژ از مسکن در منطقه ۵ تهران بوده و در مقابل منطقه ۱۳ کمترین معامله خانه‌های ۵۰ متری را داشته است.

قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در محدوده پارک ویِ تهران به ۲۷۲ میلیون تومان رسیده و یک واحد ۵۲ مترمربعی در همین منطقه از تهران،  ۱۵ میلیارد و ۲۵۰ ملیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

انتشار جدولی حاوی قیمت واحدهای آگهی شده برای فروش، بهای اعلام شده برای بهای یک واحد ۵۲ مترمربعی را در منطقه قرچک-زیباشهر (بخش جنوبی) یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

بر پایه گزارش، در حال حاضر، عمده واحدهای آپارتمانی دارای قیمتی کمتر از ۲ میلیارد تومان در تهران، متراژی کمتر از ۵۰ مترمربع و قدمتی بالا دارند و یا فاقد امکاناتی از قبیل آسانسور، انباری و پارکینگ هستند.

این جداول همچنین حاکی هستند که بهای یک واحد ۵۰ متری نوساز در خیابان شریعتی به ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. در غرب تهران و در محدوده استادیوم آزادی هم قیمت هر مترمربع از یک واحد آپارتمانی ۵۷ مترمربعی ۱۳۵ میلیون تومان تعیین شده است. 

در شرایطی که افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر جهش نرخ تورم و سقوط نرخ برابری ریال ایران در مقابل دلار آمریکا به کاهش قدرت خرید مردم برای مسکن دامن زده و رکود تورمی بر بازار حاکم شده، دبیر اتحادیه مشاوران املاک گفته که دولت با هدف کنترل قیمت‌ها برخورد با بنگاه‌های املاک غیرمجاز را آغاز کرده است. 

آقای لطفی در مقابل از دولتی که به تعبیر او «مدیون قشر مستضعف است» خواسته تا به وعده خود مبنی بر ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی عمل کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *