اجرای تکنولوژی «انفجار پلاسمایی» در معادن همدان برای نخستین‌بار در کشور

اجرای تکنولوژی انفجار پلاسمایی در معادن همدان برای نخستین‌بار در کشور

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت از اجرای تکنولوژی انفجار پلاسمایی در معادن استان همدان برای نخستین بار در سطح کشور خبر داد.

مطلب مرتبط:معدنرضا محتشمی‌پور در حاشیه بازدید امروز خود از طرح‌های دانش بنیان معدن آهنگران شهرستان ملایر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دستگاه انفجار پلاسمایی به همت یک شرکت دانش بنیان در معدن آهنگران شهرستان ملایر ساخته و راه اندازی شده که  این تکنولوژی بدون استفاده از مواد منفجره و ناریه با ایجاد کانال پلاسمایی و فشار موضعی با پیشروی ۲۰ تا ۳۰ متر در روز موجب تخریب می‌شود.

وی از شرکت دانش بنیان معدن آهنگران ملایر به عنوان یک افتخار و الگوی خوب برای کشور یاد کرد و گفت: این دستاورد با حمایت و پشتیبانی اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت استان همدان حاصل شده و بی تردید تکنولوژی به‌کار گرفته شده در این معدن می تواند زنجیره ای از موفقیت را در حوزه فناوری برای کشور به ارمغان بیاورد.

محشمی‌پور با بیان اینکه پیشتازی همدان در عرصه دانش بنیان الگوی کشوری است، افزود: فناوری‌ها نوین می تواند منجر به ایجاد ارزش افزوده دوسویه شود و معادن بیش از هر چیز نیازمند فناوری‌های نوین هستند و ترغیب و تشویق  شرکت های دانش بنیان به سمت معادن ضرورت دارد.

وی با تأکید بر استفاده از دانش روز در معادن خاطرنشان کرد: یک اصلاح کوچک در فرآیند اکتشاف، استخراج و فرآوری و یا حذف یک جنبه زیست محیطی می تواند در عملکرد معادن بسیار اثرگذار باشد.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: باید به سمت توسعه فناوری برویم و شرکت های دانش بنیان نیز موضوعاتی را دنبال کنند که علاوه بر فناور بودن نیاز معادن را برطرف کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *