آغاز ساخت مرحله دوم فرودگاه امام خمینی تا دو ماه آینده

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)

چلندری، مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی از آغاز عملیات اجرایی مرحله دوم ساخت فرودگاه امام تا دو ماه آینده خبر داد.

سعید چلندری گفت: مرحله اول شهر فرودگاهی امام خمینی سال ۸۴ به صورت نیمه کاره به بهره برداری رسید و بازنگری در مرحله یک فرودگاه برای دستیابی به شرایط بهتر از اولین برنامه‌هایی بود که در دستور کار قرار گرفت و به همین علت، تفکیک ترمینال سلام با ترمینال یک و جداسازی میان پروازهای زیارتی و سایر پروازهای بین المللی صورت گرفت.

وی افزود: بهسازی معابر و تابلوها و همچنین زیر ساخت فرودگاه نیز در دستور کار قرار دارد و به زودی بهسازی ترمینال یک، راه اندازی منطقه آزاد و ویژه اقتصادی و همچنین هسته پیشران آغاز می‌شود.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی ادامه داد: ساخت مرحله دوم فرودگاه به مساحت ۴۱۰ هزار متر مربع که در واقع ساخت یک فرودگاه جدید است در دستور کار قرار گرفته و مطالعات آن انجام شده است و با چند سرمایه گذار داخلی و خارجی نیز گفتگو شده است که البته با یکی از سرمایه گذارهای خارجی به تفاهم رسیده ایم.

وی افزود: دولت هم اعتبارات لازم را تخصیص داده است و امیدواریم تا دو ماه آینده قرارداد ساخت را نهایی و عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

وی خاطر نشان کرد: برای بهسازی باندها و تاکسی وی (خزش راه) که از حساسیت بالایی برخوردار هستند دو بار مناقصه برگزار شد، اما به علت هماهنگ نبودن حوزه عمرانی و عملیات هوانوردی قرارداد با پیمانکاران فسخ شد چرا که وضعیت باند نگران کننده بود و به همین علت از اواخر سال گذشته مجددا مناقصه‌ای برگزار و از ماه گذشته عملیات اجرایی آغاز شد.

چلندری با بیان اینکه ۵۰ درصد تاکسی وی آلفا (محل خزش هواپیما A) تراشیده، زیر سازی و آسفالت شده است بیان کرد: قرار بود آسفالت باند پروازی نیز تراشیده و پروازها روی باند ۲۹ چپ انجام شود، اما به علت زمان افزایش پرواز در ایام اربعین که روزانه تا ۳۵۰ پرواز انجام می‌شود از ابتدای مهر باند پروازی بسته و عملیات آسفالت ریزی انجام می‌شود و پیمانکار باید به صورت شبانه روزی عملیات عمرانی را انجام دهد تا ظرف مدت ۴۵ روز این عملیات انجام شود.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی تصریح کرد: برای کسب گواهینامه فرودگاهی فرودگاه امام خمینی باید اقداماتی انجام شود، اما برخی ایرادهای گرفته شده را نمی‌شود حذف کرد همانند ساختمان‌ها و موانع طبیعی، اما یکسری ایرادها مانند آسفالت باند و تابلوها امکان بازسازی دارد.

چلندری افزود: از ۱۳ ماشین آتش نشانی این فرودگاه، ۱۲ ماشین غیر عملیاتی بود که تعمیرات اساسی آن انجام شده است و خرید ۳ ماشین آتش نشانی جدید نیز در دستورکار قرار گرفته است. وی افزود: این ایراد نیز در حال رفع است که با انجام این اقدامات، گواهینامه فرودگاهی را اخذ خواهیم کرد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *