بهره‌مندی صنایع معدنی ۷ استان از آب دریا تا ۲.۵ سال آینده

بهره‌مندی صنایع معدنی ۷ استان از آب دریا تا ۲.۵ سال آینده

از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «محمدحسن اسدی» با بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای طرح‌های انتقال آب دریا از زمان حضور «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت و پیگیری «محمدرضا موثقی‌نیا» سرپرست هیات عامل ایمیدرو شدت یافت و در شانزدهمین جلسه ستاد انتقال آب دریا به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور، بر این موضوع تاکید شد.

مطلب مرتبط:معدنوی افزود: با رویکرد جدید وزیر صمت و تجربه انجام مگاپروژه‌های ملی، افق روشن و امیدبخشی را پیش رو خواهیم داشت. افزون بر این، انجام ابَرپروژه‌های ملی انتقال آب دریا، از منویات رهبر معظم انقلاب و مورد تاکید رئیس‌جمهور است.

مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به برنامه اجرای پنج خط انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی و شرق کشور، گفت: خط نخست به طول ۸۲۰ کیلومتر و ظرفیت سالیانه ۱۳۰ میلیون متر مکعب اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده و در نتیجه آب دریا به سه مجموعه گل گهر و مس سرچشمه در استان کرمان و چادرملو در استان یزد رسیده است.

وی ادامه‌داد: خط ۲ از مبدا خلیج فارس و استان هرمزگان با ظرفیت ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال به سمت استان‌های کرمان و یزد می‌رود که پارسال کلنگ زنی آن توسط رئیس جمهور انجام شد.

اسدی با اشاره به اینکه خط ۳ انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان با ظرفیت ۲۷۰ میلیون متر مکعب است، تصریح‌کرد: در فاز نخست این خط، از کیلومتر ۳۸۰ خط نخست (منطقه گل گهر)، سالیانه ۷۰ میلیون متر مکعب آب نمک‌زدایی شده از خلیج فارس به اصفهان انتقال خواهد یافت.

وی افزود: فاز دوم آن نیز با ظرفیت سالیانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب، آب را به صورت مستقل از دریای عمان به استان اصفهان منتقل می‌کند.

تامین آب شرب سیستان از دریای عمان تا دهه فجر سال آینده

مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به جزئیات خط چهارم معروف به کریدور شرق، بیان‌داشت: این خط از دریای عمان (چابهار) به طول یک‌هزار و ۳۴۲ کیلومتر خط اصلی و ۴۵۲ کیلومتر انشعاب برای شرب و صنایع و معادن استان های مسیر و غرب استان خراسان جنوبی و معادن سنگان خواف است.

وی اضافه‌کرد: ظرفیت نهایی این خط، انتقال سالیانه یک میلیارد مترمکعب آب نمکزدایی شده به سه استان شرقی (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) است که فاز نخست آن به طول ۲۸۰ میلیون متر مکعب در حال اجراست.

به گفته اسدی، طراحی زیرساخت های منطقه شرق برای سه خط انتقال آب است از جمله مسیرسازی به میزان مورد نیاز، اجرای تونل و تاسیسات آبگیر طرح برای ظرفیت سالیانه یک میلیارد مترمکعب انتقال آب طراحی شده است.

وی با بیان اینکه اکنون در خط کریدور شرق، چهار واحد شیرین سازی به ظرفیت هر یک ۷۰ میلیون مترمکعب در مرحله واگذاری است، گفت: این خط تا سال ۱۴۰۴ به بهره برداری مرحله ای می‌رسد. برآورد هزینه این طرح با ۲ نیروگاه (مجموع یک‌هزار مگاوات) برای تامین برق مورد نیاز واحدهای آب شیرین کن و ایستگاه های پمپاژ، ۳.۸ میلیارد یورو است.

وی اظهار داشت: آنچه در دستور کار قرار گرفته و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ و مورد تاکید رییس هیات عامل ایمیدرو است، اولویت تامین آب شرب مورد نیاز بخش سیستان و بلوچستان تا زاهدان با توجه به بحران آب در این منطقه تا دهه فجر سال آینده است.

طرح اضطراری تامین آب زاهدان و زابل تا ۴ ماه آینده

مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن با اشاره به اجرای یک طرح اضطراری شیرین‌سازی چاه‌های آب شور (۱۱۵ حلقه) در محدوده ۷۰ کیلومتری منطقه زاهدان، گفت: جمع آوری آب این چاه ها توسط وزارت نیرو انجام و در مخزنی تحویل شرکت ایمواسکو می‌شود.

وی ادامه‌داد: این شرکت در چهار ماه آینده، ظرفیتی روزانه معادل ۱۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین کن نصب می‌کند تا آب شرب مورد نیاز زاهدان و زابل و شهرهای اطراف تامین شود.

اسدی، درباره خط پنجم انتقال آب دریا نیز گفت: این خط از خلیج فارس برای استان فارس با ظرفیت اولیه ۹۵ میلیون مترمکعب در سال و ظرفیت نهایی ۲۱۰ میلیون مترمکعب در دست اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی انجام شده، همه خطوط تا سال ۱۴۰۴ به بهره بردای خواهد رسید.

مدیرعامل ایمواسکو اضافه‌کرد: طرح ملی انتقال آب دریا در مجموع در توسعه فعلی حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب و در توسعه نهایی حدود ۲ میلیارد متر مکعب در سال آب مورد نیاز شرب و صنعت استان های فلات مرکزی و شرق کشور را تامین و زیرساخت لازم برای رشد و توسعه این مناطق معدن خیز را فراهم خواهد کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *