گنج ارزشمندی که در خانه زیر پا افتاده بود

گنج ارزشمندی که در خانه زیر پا افتاده بود

مونا سیربسکو، زمین‌شناس دانشگاه مرکزی میشیگان در سال ۲۰۱۸ و بعد از بررسی این شهاب سنگ گفته بود: «فوری متوجه شدم که این شی، یک چیز خاص است. این ارزشمندترین نمونه‌ای است که در زندگی‌ام چه از نظر مالی و چه از نظر علمی در اختیار دارم.»

مطلب مرتبط:خودرو وارداتیاین شهاب سنگ در مزرعه‌ای محلی در آمریکا نقش یک استپ در ایفای نقش می‌کرد و دهه‌ها این‌گونه مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه توجه جامعه علمی را به خود جلب کرد.

یکی از بزرگترین شهاب سنگ‌های کشف شده در میشیگان آمریکا، تا هشتاد سال بعد از پیدا شدنش، مورد توجه کسی قرار نگرفته بود و به بی ارزش‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین حالت ممکن مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مطلب مرتبط:واردات خودرواین شهاب سنگ ۱۰ کیلوگرمی در مزرعه‌ای محلی در نقش یک استپ ایفای نقش می‌کرد و دهه‌ها این‌گونه مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه توجه جامعه علمی را به خود جلب کرد.

مونا سیربسکو، زمین‌شناس دانشگاه مرکزی میشیگان در سال ۲۰۱۸ و بعد از بررسی این شهاب سنگ گفته بود: «فوری متوجه شدم که این شی، یک چیز خاص است. این ارزشمندترین نمونه‌ای است که در زندگی‌ام چه از نظر مالی و چه از نظر علمی در اختیار دارم.»

دیوید مازورک، اهل گرند رپیدز میشیگان، از سیربسکو خواسته بود تا سنگی را که او برای سی سال در اختیار داشته مورد بررسی قرار دهد و ببیند که آیا یک شهاب سنگ است یا خیر. این یک درخواست عادی برای سیربسکو بود که در طول دوران حرفه‌ای کاری‌اش بار‌ها با چنین درخواست‌هایی روبرو شده بود. البته معمولا نتیجه چنین بررسی‌هایی هیجان‌انگیز و جذاب نبودند. اما این بار او در وضعیت متفاوتی قرار گرفته بود.

سیربسکو در این باره گفت: «در طول هجده سال، پاسخ من به بررسی‌های مشابه این بود که ” نه، این شهاب سنگ نیست. “»، اما این بار وضع فرق می‌کرد. او نه تنها به یک شهاب سنگ برخورده بود، بلکه بحث یک شهاب سنگ استثنایی و فوق‌العاده در میان بود. این شی آسمانی که شهاب سنگ ادمور نام گرفته، یک شهاب سنگ آهن نیکل بزرگ است که حدود ۱۲ درصد آن را نیکل تشکیل می‌دهد. حالا اینکه این شهاب سنگ چطور در اختیار مازروک قرار گرفته نیز خودش داستان جذابی دارد.

ماجرای شهاب سنگ چیست؟

طبق گفته سییبرسکو، زمانی که مازورک در سال ۱۹۸۸ این مزرعه را در ادمور میشیگان خریداری کرد، در حالی که مالک قبلی مزرعه اطراف را به او نشان می‌داد، چشم او به سنگ بزرگ و عجیبی خورد که به عنوان استپ در و برای باز نگه داشتن درب سوله مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وقتی مازورک از مالک قبلی مزرعه درباره این سنگ سوال کرد، به او گفته شد که این استپ در، در حقیقت یک شهاب سنگ است. او به مازورک گفت که در دهه ۱۹۳۰ او و پدرش شهاب سنگی را دیده بودند که در هنگام شب در زمین آن‌ها افتاده و حتی صدای برخورد آن به زمین را شنیده بودند.

فردای آن روز، آن‌ها حفره به جای مانده از محل سقوط شهاب سنگ را پیدا کرده و آن را از گودال تازه تشکیل شده بیرون کشیدند. طبق گفته او و پدرش در آن زمان، شهاب سنگ هنوز گرم بوده. نکته عجیب این بود که مالک به مازورک گفته که از آنجا که شهاب سنگ بخشی از این ملک بوده، حالا و با خرید این مزرعه، شهاب سنگ از آن مازورک خواهد شد.

تصمیم به کارشناسی و فروش شهاب سنگ

در نتیجه مازورک این سنگ آسمانی را برای سی سال نگه داشت و همچنان از آن به عنوان استپ در استفاده می‌کند. در نهایت وقتی او متوجه شد که افراد از چنین یافته‌هایی درآمدزایی دارند و شهاب سنگ‌های کوچک را به فروش می‌رسانند، متوجه شد که شهاب سنگ بزرگ او احتمالا ارزش بسیار بالایی دارد و تصمیم گرفت تا آن را به شکل دقیق‌تری کارشناسی و بررسی کند.

طبیعتا وقتی مازورک این اقدام را انجام داد، تازه متوجه ارزش واقعی آن شد؛ چرا که شهاب سنگ‌ها به خاطر کمیاب بودن و ارزش علمی‌شان معمولا قیمت بسیار بالایی دارند.

سیبرسکو در این باره گفت: «آنچه معمولا در این شرایط رخ می‌دهد این است که شهاب سنگ‌ها ممکن است فروخته شوند و یا به موزه سپرده شده و یا به خاطر سود بیشتر در اختیار کلکسیونر‌ها قرار بگیرند.»

در نهایت مازورک شهاب سنگش را به آسمان‌نمای آبرام در دانشگاه میشیگان فروخت و ده درصد از این درآمد بادآورده را به بخش علوم زمین و جو CMU اهدا کرد؛ مرکزی که سیبرسکو در آن هویت و ارزش واقعی این شهاب سنگ را شناسایی کرده بود.

4.2/5 - (154 امتیاز)

41 پاسخ

 1. بادرود،
  آیا این شهاب سنگ ها در سراسر کره زمین یافت میشوند؟
  آیا با تجزیه شهاب سنگ ها میشود پی به موقعیت قبلی یا در چه سیاره ای بوده ،برد؟

 2. اگه کسی شهاب سنگ پیدا کرد کجا ببریم برای کارشناسی که بفهمیم ارزش منده

  1. سلام به دانشگاه‌هایی که سختی سنگ رو‌ اعلام میکنن و شناسنامه صادر میکنن

 3. بخاطر اینکه اونجا ایران نیست طرف تونسته شهابسنگشو به فروش برسونه و پولدار بشه اما تو ایران امکانش نیست و قدر این چیزا رو هم نمیدونن من خودم سالهاست که یک شهابسنگ دارم اما به هر طریقی که اقدام کردم نشد.
  چون باید از همون اول چند ملیون پول بدم سنگ رو هم بدم که ببرن آزمایش کنن و بگن هیچی نبود سنگ معمولی بود انداختیمش رفت اون موقع هم سنگمو از دست دادم هم پولمو.
  حیف که اینجا ایرانه.
  حیف ک باید بزارمش لب طاقچه و نگاش کنم.
  ولی در آینده اگه فرصتش پیش بیاد میبرمش امارات اونجا قدرشو میدونن

  1. سلام اگه میخوای ببینی سنگت شهاب سنگه اول اینکه شهاب سنگ پوسته روش به حالت سیاه سوخته شدست .دوما شهاب سنگ اطرافش به حالت نرم و گرده یعنی لبه های تیز نداره و باید به آهن ربا بچسبه.اگه داری من مشتری دارم .

   1. سلام من چندین شهاب دارم باهمین مشخصاتی که فرمودین شما مشتری داشته باش من شراکت میکنم باشما

   2. سلام من شهاب سنگ زیبایی دارم وبه آهنربا میچسبه لطفا شماره تماس بدید تا جهت فروش باشماتماس بگیرم

   3. سلام دوست عزیز من یک قطعه با این مشخصات که میفرمایید دارم وزنش حدود ۷۰۰ گرمه ولی اصلا به جثه سنگ نگاه کنی میگی وزنش خیلی باشه ۴۰۰ گرمه وقتی توی دست میگیریش میفهمی چقدر سنگینه من تهران هستم مشتری دارید شماره بده تماس بگیرم خدمتتون

   1. بادرود واحترام خدمت شما آقا عیسی گل برادر میشه بفرمایید که چطور عکسی مورد نظر را برای خود شما ارسال کنم

   1. سلام خسته نباشید
    من دوتا سنگ دارم چجوری عکسش برات بفرستم

  1. منم چندتاسنگ مشکوک به شهاب سنگ دارم ولی چه فایده یه شهاب سنگ هم دارم فقط موندم برای فروشش کجابرم.

 4. مقداری سنگ دارم چطور باید ارزش گذاری بشه و قیمتشو در بیارم کسی میتونه راهنمایی کنه

  1. بله درخدمتم شما نشونشون بده تا من همچی شو برات توضیح بدم ازاسم و قدمت و قیمت

   1. سلام نعیم آقا من ی سنگی شبیه همین شهاب سنگ دارم سیاه رنگ ولی از خودش انگاری روغن میده بیرون چرب چرب میشه

 5. باسلام
  من کلکسیونی از سنگهای خاص دارم که مورد توجه و تأیید خیلی از کسانی است که سنگ شناس هستند کجا می توان مراجعه کرد تا جواب قطعی گرفت

 6. درود و خدا قوت
  ای بابا من که چند نمونه شهاب سنگ دارم و توسط آقای حجت .ک در موزه شهاب سنگ ایران زیر میدان آزادی تهران کارشناسی شده و اصالتش هم تایید شده ……
  ولی کو خریدار!!؟؟؟
  پیدا کنید پرتقال فروش رو !!!!؟؟؟؟

 7. یک سنگ تقریبا اواسط پاییز پارسال ازفضا مثل گلوله ای سرخ به زمین جلوی خانه من که زمین خاکی هست برخوردکرد که هم خودم هم خانواده ام درساعت ۳شب وقتی باران میباریدورعدوبرق میزد عینا به واسطه نورش ازپشت پنجره خانه انرادیدیم وبعدازکمی جستجو تقریبایک تیکه ۳۰۰گرمی باتکه های ۲۰ تا ۱۰۰گرمی که به اطراف ریخته بود پیدا کردم قسمتی ازسنگ سیاه هست ویک لایه سربی رنگ بادرخشش زیبایی رون انرا گرفته است ایا کسی میداند این سنگ چیست شهاب سنگ هست یاچیز دیگه ؟

  1. سلام‌اون‌که‌میگی‌ازآسمان‌امده‌وایجوری‌شده‌درسته.حالاراست‌ودروغش‌باشما‌وحرفتون.واینکه‌اره‌شهاب‌سنگ‌وقتی‌به‌زمین‌میخوره‌به‌چندتیکه‌تقسیم‌میشه..ولی‌همشون‌نه.اون‌سیاهی‌هم‌مال‌اینه‌که‌اول‌آتشین‌وسرخ‌شده‌هیت‌ولی‌به‌جوزکین‌میرسه‌لایه‌بیرونیش‌ایجوری‌سردوحالت‌ذوب‌شده‌میگیره..اینم‌بگم‌بیشترشهاب‌سنگ‌ها‌آهنربانمیگیرن‌ولی‌ازارزش‌بیشتری‌برخوردارن.اونایی‌که‌میگن‌بایدآهنربابگیره‌فقط‌یک‌نوع‌هست‌اونم‌سنگی‌آهنی‌هست‌که‌خیلی‌کم‌ارزشه…ممنون

  2. نه شهاب سنگ نیست اما از این سنگ میشه در چاقو و شمشیر سازی استفاده کرد و قیمت خوبی هم داره

 8. مایه زمین کشاورزی داریم که این شکل سنگها توش بصورت پخش شده وجود داره منو برادرم بچه که بودیم می رفتیم ازشون جمع می کردیم شب که دیگه عبور ومروری نبود رو آسفالت پرت می کردیم وتو مسیر جرقه های زیاد می زد وما لذت می بردیم وزنشون حدود نیم کیلو کمتر یا بیشتر بود خیلی هم محکم بودن هر چه پرتشون می کردیم نمی شکستن.

 9. سلام من یک قطعه شهاب سنگ۱۸ کیلویی با شناسنامه دارم و حاضر به فروش هستم

 10. شهاب سنگ تاییدشده دارم که خیلی جذب اهنربا داره وروی گوشی هم عمل میکنه بجای انگشت روی گوشی کارمیکنه هرکسی هم بخاد عکس وفیلمش رو میفرستم فقط مشتری واقعی پیدابشه خوبه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *