هونگچی E-QM5 بهمن موتور چند قدم تا ایران

هونگچی E-QM5

احتمالاً نمونه‌های اولیه هونگچی E-QM5 بهمن موتور با ۱۹۰ اسب‌بخار قدرت تا اواخر این هفته از گمرک ترخیص خواهند شد. این سدان برقی چینی یکی دیگر از محصولات هونگچی در بازار ایران خواهد بود که توسط BM Cars بهمن موتور عرضه می‌شود. شاید باور این موضوع سخت باشد. اما محصولات برند Hongqi از برنده‌هایی مانند BYD، چانگان، چری و حتی فولکس‌واگن و کیا – هیوندای باکیفیت‌تر است.


هونگچی E-QM5 بهمن موتور با ۱۹۰ اسب‌بخار قدرت

همانطور که می‌دانیم، بهمن موتور قرار است در طول ماه‌های آینده برندهای بسیاری را به سبد عرضه خود اضافه کند. یکی از مهمترین برندهای این خودروساز داخلی هم Hongqi است.

فعلاً ورود دو محصول هونگچی به ایران قطعی شده‌است. ابتدا عرضه هونگچی H5 صد درصد شد و سپس قرار است هونگچی E-QM5 هم توسط BM Cars به بازار بیاید. منابع آگاه اعلام کردند که نخستین نمونه‌های هونگچی E-QM5 احتمالاً تا اواخر این هفته از گمرک ایران ترخیص خواهند شد.


آمار فروش هونگچی E-QM۵ در چین

آمار فروش هونگچی E-QM۵ در چین

هونگچی E-QM5 نخستین بار در سال ۲۰۲۱ در نمایشگاه Haikou Mobility رونمایی شد و از سپتامبر (شهریور ماه) همان سال وارد بازار خودرو چین شد. در همان نخستین ماه عرضه به بازار چین ۵۱۰ دستگاه از آن به فروش رسید و این رقم در ماه اکتبر (مهر ماه) به ۲۴۷۶ رسید. هونگچی E-QM5 در چهار ماه پایانی سال ۲۰۲۱ فروش این سدان برقی در چین به ۶ هزار و ۲۷۱ دستگاه رسید.

هونگچی E-QM5 در چین

یک سال بعد در ۲۰۲۲ فروش E-QM5 به ۲۶ هزار و ۳۹۳ دستگاه رسید و در سال ۲۰۲۳ رکوردزنی فروش آن آغاز شد. در دی ماه سال قبل ۶۷۰۳ مشتری برای خرید این خودرو در چین اقدام کردند.

این رقم در بهمن ماه به ۲۴۷۱ دستگاه رسید و اسفند ماه سال قبل هم ۳۱۳۶ دستگاه از آن به فروش رسید. در بهار امسال به ترتیب ۴۸۷۶ دستگاه، ۴۴۴۸ دستگاه، ۵۰۴۲ دستگاه از هونگچی E-QM5 در چین به فروش رسید.

آخرین آمار فروش خودرو در چین هم مربوط به تیر ماه امسال است که طبق این آمار، E-QM5 توانست ۶۸۵۲ مشتری چینی را برای خرید خود راضی کند.

هونگچی E-QM5 اکنون سی و پنجمین خودرو الکتریکی پرفروش در بازار خودرو چین است. به‌طوری‌که ۲۳.۱۵ درصد از کل فروش برند Hongqi متعلق به این سدان الکتریکی است.

طراحی ظاهری هونگچی E-QM۵

طراحی ظاهری هونگچی E-QM۵

همانطور که در تصاویر نیز مشخص است، E-QM5 در نمای خارجی شباهت بسیار زیادی به محصولات رولزرویس دارد. این شباهت اما اتفاقی نیست.

طراحی بیرونی این خودرو زیر نظر مدیر طراحی اسبق رولزرویس یعنی Giles Taylor انجام شد. همانطور که می‌دانیم Giles Taylor از سال ۲۰۱۹ یعنی زمانی‌که از رولزرویس جدا شد، در هونگچی فعالیت خود را ادامه داد.

این‌که E-QM5 سدان زشت یا زیبایی است را می‌توان به سلیقه بازار واگذار کرد. شاید برخی افراد در نگاه اول آن را متفاوت توصیف کنند و این احتمال وجود دارد که بعضی از مخاطبان دیزاین آن را نپسندند.

ظاهر هونگچی E-QM۵

اما نمی‌توان طراحی آن را بدون عیب و ایراد دانست. E-QM5 در مجموع تناسب ظاهری مناسبی دارد، اما شاید بهتر بود جای دستگیره‌های درب این خودرو روی خط شانه آن قرار گیرند تا حس بهتری را در نمای جانبی به مخاطب منتقل کنند.

نمای عقب این خودرو هم منتقدان و متعصبان خاص خود را دارد. شاید کمی طول بکشد که خریداران ایرانی به این نما عادت کنند. چراکه بیش از اندازه چینی است.

نمای داخلی هونگچی E-QM5

در نمای داخلی اما از آن دیزاین عجیب و غریب بیرونی خبری نیست و با تریم تیپیکال یک خودرو برقی رو به رو هستیم. مانیتور ۱۰ اینچی و دسته‌دنده الکترونیکی نخستین المان‌هایی هستند که به چشم می‌آیند.

فقط کاش کلاستر روبروی راننده به‌جای نمایش عقربه‌های آنالوگ، دیجیتالی بود تا حس مدرن بودن در این خودرو بیشتر تقویت شود. اما نکته مثبتی که بسیاری از رسانه‌های چینی و حاشیه خلیج‌فارس درباره هونگچی E-QM5 اعلام کردند، کیفیت فوق‌العاده ساخت آن است.

ابعاد و اندازه‌های هونگچی E-QM۵
ابعاد و اندازه‌های هونگچی E-QM۵

طول، عرض و ارتفاع این سدان الکتریکی به ترتیب برابر است با ۵۰۴۰×۱۹۱۰×۱۵۶۹ میلیمتر و فاصله بین دو محور آن هم به ۲۹۹۰ میلیمتر می‌رسد. یعنی هونگچی E-QM5 از تارا ایران خودرو طویل‌تر، عریض‌تر و مرتفع‌تر است. ضمن اینکه فاصله بین دو محور آن هم ۳۳۸ میلیمتر بیشتر است.

E-QM5 می‌تواند در دایره‌ای به قطر پنج متر و ۸۵ سانتیمتر دور بزند و ۴۳۳ لیتر هم فضای بار در اختیار سرنشینان خود قرار می‌دهد. وزن کلی این خودرو الکتریکی براساس سطح امکانات و حجم باتری از ۱۸۱۰ تا ۱۹۰۰ کیلوگرم متغییر است.

مشخصات فنی هونگچی E-QM۵

مشخصات فنی هونگچی E-QM۵

هونگچی E-QM5 در بازار خودرو چین با دو موتور الکتریکی متفاوت به دست مشتریان می‌رسد. موتور ضعیف‌تر این خودرو ۱۳۶ اسب بخار نیرو و ۲۶۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند.

این موتور که در محور جلو هونگچی E-QM5 قرار دارد، نیروی خود را از یک مجموعه باتری Lithium iron phosphate به حجم ۵۴ کیلووات ساعت می‌گیرد.

براساس اطلاعات رسمی Hongqi، مصرف انرژی در این خودرو در ازای هر صد کیلومتر، ۱۳.۵ کیلووات است. این برند چینی اعلام کرد که E-QM5 در مدت زمان ۳۰ دقیقه می‌تواند با استفاده از شارژهای شارژ سریع، باتری‌های خود را از ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ کند.

 E-QM5 با باتری‌های ساخت برند Freddie

این نسخه از E-QM5 با باتری‌های ساخت برند Freddie به دست مشتریان می‌رسد که در هوای سرد با گرم‌کن به دمای ایده‌آل می‌رسند. ضمن اینکه در شرایط آب و هوایی گرم، با استفاده از مکانیزم گردش آب به دور باتری‌ها، خنک خواهند شد.

نسخه هیجان‌انگیزتر هونگچی E-QM5 دارای موتور الکتریکی ۱۹۰ اسب بخاری است که می‌تواند ۳۲۰ نیوتن‌متر گشتاور به چرخ‌های جلو این خودرو ارسال کند.

باتری‌های Ternary lithium battery (سه‌گانه) این مدل ساخت کمپانی مشهور CATL هستند و تا ۸ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر هم گارانتی دارند. مدل ۱۹۰ اسب بخاری این خودرو در سه نسخه ۴۳۱، ۵۶۰ و ۶۲۰ به فروش می‌رسد که بیانگر میزان پیمایش آن با یکبار شارژ است. باتری‌های مدل ۴۳۱ کیلومتری ساخت برند Jiangsu Times است.

به دلیل آنکه حجم باتری‌های مدل قوی‌تر ۸۲ کیلووات هم می‌رسد، مدت زمان شارژ این نسخه از ۲۰ تا ۸۰ درصد با شارژرهای سریع هم ۴۲ دقیقه اعلام شد.

هر دو نسخه ۱۳۶ و ۱۹۰ اسب بخاری هونگچی E-QM5 با گیربکس تک سرعته نیرو و گشتاور موتور الکتریکی این خودرو را به محور جلو آن منتقل می‌کنند.

امکانات رفاهی هونگچی E-QM۵

امکانات رفاهی هونگچی E-QM۵

تمامی نسخه‌های لوآپشن و فول‌آپشن هونگچی E-QM5 دارای ترمز پارک برقی و رینگ‌های ۱۸ اینچی هستند که با دو نوع تایر ۲۱۵/۵۵ و ۲۳۵/۵۰ قابل خریداند. البته، تایر زاپاس در هیچ کدام از نسخه‌های این خودرو برقی وجود ندارد.

ترمزهای ABS و EBD، ترمز کمکی BA، سامانه‌های کنترل کشش و پایداری، TPMS، ایربگ‌های راننده، سرنشین کناری و جانبی (ایربگ پرده‌ای در مدل فول وجود دارد) جزء لیست امکانات این خودرو هستند.

فول‌آپشن هونگچی E-QM5

علاوه بر این موارد، در هونگچی E-QM5 دوربین دید عقب، کروز کنترل، قابلیت انتخاب حالت‌های رانندگی، سامانه کنترل شروع حرکت خودرو در سربالایی، هشدار برخورد از جلو، ترمزهای فعال و استارت دکمه‌ای هم به عنوان امکانات رفاهی به خریدار عرضه می‌شوند.

تنظیم زاویه فرمان در همه مدل‌ها دستی است و مدل‌های گرانتر با دوربین ثبت وقایع به دست مشتریان می‌رسند. یکی از موارد عجیب در این خودرو، صندلی‌های ردیف اول آن هستند.

تنظیم صندلی راننده هونگچی E-QM5

تنظیم صندلی راننده فقط در جهت‌های جلو و عقب به‌صورت برقی انجام می‌شوند. اما تنظیم زاویه کمر و ارتفاع آن دستی است. امکان تهویه صندلی هم فقط برای راننده وجود دارد. حال آنکه صندلی سرنشین کناری تمام برقی (در جهت‌های جلو و عقب و زاویه کمر) است.

همانطور که عنوان شد، مانیتور لمسی ۱۰ اینچی در همه مدل‌های هونگچی E-QM5 وجود دارد و همه تیپ‌های این خودرو هم با چراغ‌های LED به فروش می‌رسند.

مانیتور لمسی ۱۰ اینچی در همه مدل‌های هونگچی E-QM5

امکاناتی مانند نورپردازی داخلی، سنسور باران (در برخی مدل‌ها)، تهویه مطبوع دو کاناله، خروجی تهویه برای سرنشینان عقب و فیلتر PM2.5 هم لیست امکانات رفاهی نه چندان زیاد این خودرو برقی را کامل می‌کنند.

همانطور که مشاهده شد، خبری از رادارهای مختلف و صندوق عقب برقی و خیلی از امکانات در این خودرو نیست. به همین دلیل شاید قیمت فروش این خودرو در چین هم پایین باشد.

قیمت هونگچی E-QM۵ در چین

قیمت هونگچی E-QM۵ در چین

یکی دیگر از موارد جالب در هونگچی E-QM5، شیوه قیمت‌گذاری این خودرو برقی در چین است. مدل‌های ۱۳۶ اسب بخاری ضعیف‌تر این خودرو در نمایندگی‌های هونگچی قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های ۱۹۰ اسب بخاری دارند.

دلیل آن این است که مدل‌های ۱۳۶ اسب بخاری تا ۵ سال یا ۵۰۰ هزار کیلومتر گارانتی تعویض باتری دارند. اما مدل‌های ۱۹۰ اسب بخاری این گارانتی را در ۱۵۰ هزار کیلومتر ارائه می‌کنند.

به غیر از این، دلیل ارزان بودن نمونه‌های ۱۹۰ اسب بخاری این است که می‌توان باتری‌های این خودرو را اجاره کرد. یعنی شما بهای کلی خرید خودرو را می‌پردازید، اما باتری آن را اجاره می‌کنید. به همین دلیل، قیمت نهایی آن پایین‌تر است.

ارزان‌ترین مدل ۱۹۰ اسب بخاری هونگچی E-QM5 در چین ۱۲۲ هزار و ۸۰۰ یوان قیمت دارد. این رقم معادل ۸۳۵ میلیون تومان است. این نسخه ۴۳۱ کیلومتر پیمایش دارد و حداکثر سرعت آن به ۱۳۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

مدل ۱۹۰ اسب بخاری هونگچی E-QM5

گرانترین نمونه ۱۳۶ اسب بخاری این خودرو برقی هم به قیمت ۲۳۹ هزار و ۸۰۰ یوان به فروش می‌رسد که معادل یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان است.

گزینه منطقی واردات برای هونگچی E-QM5 انتخاب مدل ۱۹۰ اسب بخاری با پیمایش ۵۶۰ کیلومتری است که حداکثر سرعت آن به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد. این تیپ از E-QM5 در چین که باتری ۷۴.۹ کیلووات ساعتی دارد، به قیمت ۱۹۹ هزار و ۸۰۰ یوان به فروش می‌رسد که معادل یک میلیارد و ۳۵۸ میلیون تومان است.

باید دید کدام تیپ از این خودرو توسط مسئولین بهمن موتور برای واردات به بازار ایران انتخاب شده‌است. در نهایت می‌توان گفت که برند هونگچی برخلاف بسیاری از برندهای چینی که در ایران به فروش می‌رسند، کیفیت بسیار بالایی دارند. محصولات این برند علاوه‌بر امارات در ترکیه هم به فروش می‌رسند که قابلیت رقابت با بسیاری از برندهای جهان را دارند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *