تعرفه واردات چادر مشکی به ۱۰ درصد کاهش یافت

تعرفه واردات چادر مشکی به ۱۰ درصد کاهش یافت

محسن گرجی امروز در نشست خبری در وزارت صمت، اظهار داشت: در سال 1401 صنعت نساجی و پوشاک با رشد 17.1 درصدی پیشروترین بخش صنعتی شد و به طور متوسط بالاترین رشد بخش صنعت را داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت اظهار داشت: سال گذشته تولید نخ اکریلیک بیش از 300 درصد رشد داشت، به طوری که از 2 هزار تن در سال 1400 به حدود 70 هزار تن رسید. افزایش تولید این نوع نخ در کشور باعث می شود ترکیه به عنوان تولیدکننده و عرضه‌کننده این محصول، قیمت فروش الیاف پلی اکریلیک را تنظیم کند.

وی افزود: برنامه امسال ما نیز برنامه‌ریزی برای تولید 20 تا 25 هزار تن تولید الیاف پلی اکریلیک است. 

گرجی با اشاره به اینکه تولید این نوع نخ برای تولید الیاف نخ اکریلیک سودمند است، گفت: این الیاف یکی از مواد اولیه مورد نیاز فرش است، به طوری که در سال گذشته حدود 300 میلیون دلار فرش صادر شد. 

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت اظهار داشت: از صادرات حدود 700 میلیون دلار محصولات مرتبط با دفتر نساجی و پوشاک حدود 300 میلیون دلار مربوط به صادرات فرش است. 

مدیرکل صنایع پوشاک و نساجی وزارت صمت با بیان اینکه در صنعت نساجی کاملاً بخش خصوصی فعال است، افزود: شاخص مدیران خرید شامخ که توسط اتاق بازرگانی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که متوسط شامخ اقتصاد ما در خرداد 53 متوسط کل صنعت 55.3 متوسط صنعت نساجی 64.17و متوسط پوشاک و چرم 64.29 بوده است براین اساس شامخ نساجی و پوشاک از متوسط اقتصاد و صنعت بالاتر بوده است.

وی با اشاره به تأمین مواد اولیه گفت: در تأمین مواد هم به دلیل مسائل ارزی که از بهمن سال گذشته با آن مواجه بوده‌ایم با مشکل مواجه بوده ایم و امروز می بینیم که موجودی انبار به عنوان یکی از شاخص‌های شامخ منفی ترین بخش بوده است.

گرجی بیان داشت: در حوزه چرم به دلیل کاهش کشتار شاهد کاهش تولید بودیم که اثر خود را بر حوزه کفش گذاشته و باعث کاهش تولید 3 تا 4 درصدی در این بخش شده است.

* ظرفیت صادرات فرش ماشینی تا یک میلیارد دلار

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت با بیان اینکه هزار  واحد صنعتی فرش ماشینی در کاشان فعال است، بیان داشت سایر کف پوش‌ها  مورد نیاز مانند موکت نیز در داخل تامین می‌شود. 

وی بیان داشت:  در حوزه فرش ماشینی ظرفیت یک میلیارد دلاری برای صادرات وجود دارد، البته این موضوع مشروط بر آن است که قواعد ارزی و برگشت ارز حاصل از صادرات اصلاح شود.

گرجی اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات که دست صادر کننده را می بندد، بحث قواعد برگشت ارز و پیمان سپاری است، زیرا تا  هفته گذشته اگر صادرکننده ای صادرات انجام می‌داد، می‌توانست ارز صادراتی خودش را استفاده کند، اما براساس مصوبه جدید ارز حاصل از صادرات دیگر توسط صادرکننده قابل استفاده نیست و باید صادرکننده پول حاصل از صادراتش را به بانک بدهد و  در صورت نیاز به ارز خودش در نوبت دریافت ارز از بانک قرار گیرد. 

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت، گفت: ۸۰ درصد پارچه مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شو و ارزبری واردات پارچه سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار است.

وی با بیان اینکه واردات پارچه با تعرفه آزاد است، گفت که هدفگذاری کردیم در اولین نمایشگاه پارچه که در شهریورماه برگزار می‌شود، میزبان تجار خارجی با هدف توسعه صادرات باشیم.

وی با بیان اینکه وضعیت ما در تولید  پارچه چادر مشکی خوب است گفت: حدود ۸ میلیون متر در حال حاضر تولید داریم، اما میزان نیاز ما به پارچه چادر مشکی قطعا چندین  برابر است.

گرجی  افزود: تنها تولید کننده پارچه چادر مشکی طرح توسعه ۶ میلیون متری این محصول را برنامه ریزی کرده است که پیش بینی می شود تا اخر امسال محقق می شود همچنین طرح توسعه ۱۲ میلیون متری دیگری نیز  مصوب شده که احتمالا تا پایان سال ۱۴۰۳ محقق شود.  علاوه بر اینها طرحی در قم داریم ۱۸ میلیون متر پارچه چار مشکی است که بخشی از طرح آن اجرایی شده و بخشی از ماشین آلات آن نیز  احتمالا تا آخر سال وارد کشور می شود در مجموع به میزان ۴۰ میلیون متر زیر ساخت پارچه چادر مشکی در کشور موجود است.

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت اظهار داشت : واردات این محصول انجام می شود، اما به صورت دقیق میزان واردات مشخص نیست، در حال حاضر تعرفه واردات چادر مشکی به ۱۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت در خصوص لایحه عفاعف و حجاب اظهار داشت: پیشنهاد دادیم کالاهای فرهنگی از مالیات معاف شود که این موضوع شامل فعالان حوزه تولید ‌پارچه چادر مشکی می‌شود.

وی اظهار داشت: صنعت پارچه کشور از نظر کیفی و طراحی رشد قابل توجهی داشته است اما گاها پارچه های ما در بازار به نام پارچه های ترکی عرضه می‌شود که این موضوع نشان می دهد تا چه اندازه در کیفیت ارتقا یافته‌ایم. 

گرجی همچنین درباره وضعیت تولید اسپان باند و مشکلات تهیه مواد اولیه اظهار داشت: ملتهب ترین مواد پلیمری ایران ک در بورس عرضه می‌شود، پلی پروپلین است. البته کشور ظرفیت تولید بیش از آنچه که هست ندارد و لذا باید سرمایه گذاری جدید صورت گیرد و بخشی هم باید از طریق واردات تامین شود و اتخاذ سیاست های رقابتی نیز باید بین ذینفعان آن از جمله بورس و انجمن های مرتبط و شرکت‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی صورت گیرد. 

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت اظهار داشت: علیرغم فشارهای مختلف برای تامین این ماده وزارت صمت به این نتیجه رسید که گریدهای را با یکدیگر تلفیق کند و لذا این امر باعث شد که فضای رانت و انحصاری که برای برخی شرکت ها ایجاد شده بود از بین برود و با توجه به آمار حاصل شده به این نتیجه رسیده ایم که کار درستی انجام داده‌ایم. 

وی بیان داشت: بعضا بیان می شود بعد از تلفیق سایرین این مواد را می خرند اما مجموع خرید سایرین کمتر از 5 درصد کل عرضه ای بوده که اتفاق افتاده است بنابراین این جوسازی ها فقط برای زیر سوال بردن عرضه تلفیقی بوده است که البته بی اثر نیز بوده و نتیجه ای هم نگرفته‌اند و وزارت صمت هم این موضوع و مصوبه را به صورت قاطع اجرا می‌کند. 

تامین پنبه یکی از چالش های صنعت نساجی 

در ادامه این برنامه  سید شجاع الدین امامی رئوف دبیر انجمن صنایع نساجی ایران گفت: یکی از مشکلات صنعت نساجی تامین پنبه است که بخشی از این محصول وارداتی وبخشی نیز وارداتی است. 

وی اظهار داشت: نمایشگاه های مختلفی برگزار می شود که از جمله این نمایشگاه نمایشگاه پارچه است که تاکنون در داخل کشور برگزار نشده است، در شهر مشهد، یزد، اصفهان سابقه برگزاری نمایشگاه های نساجی وجود دارد. 

امامی رئوف بیان داشت: براساس آمار وزارت صمت میزان مصرف پارچه در کشور 580 هزار تن است، اما براساس آمار مرکز پژوهش‌ها میزان مصرف پارچه در کشور 680 هزار تن است. برآورد دقیقی از مصرف وجود ندارد، بلکه  تخمینی از تولید و میزان واردات وجود دارد. 

وی بیان داشت: در سال گذشته مجموع واردات ما یک میلیارد و 881 میلیون دلار بوده شامل مواد اولیه الیاف و نخ و .. بوده است و مجموع صادرات ما در صنعت نساجی در سال گذشته 560 میلیون دلار بوده است که از این رقم 287 میلیون دلار فرش ماشینی و کف پوش بوده است. لذا تراز واردات و صادرات به سمت واردات منفی است.

امامی رئوف: نیاز به سرمایه گذاری در بخش بافندگی داریم در زنجیره ریسندگی تا تکمیل نیز شناسایی شده که در صنعت بافندگی نیاز به سرمایه گذاری وجود دارد. 

به گزارش فارس، اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی پارچه و صنایع وابسته با حضور بیش از ۹۰ شرکت تولید کننده و تامین کننده پارچه در رسته‌های تاروپود، کشباف،  تریکو، و بافت‌های سنتی از شهرهای تهران، اصفهان، یزد، کاشان، البرز و دیگر شهرهای تولید کننده پارچه در مرکز نمایشگاه‌های شهر آفتاب از تاریخ ۱۸ الی ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۲، برگزار می‌شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *