کاهش ۸ درصدی صادرات

کاهش ۸ درصدی صادرات

محمد رضوانی‌فر امروز در ششمین نشست دوره دهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اتاق تهران، گفت: سال ۱۴۰۱ حقوق ورودی کالاها حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان بود که وصول شد، حقوق ورودی خودرو در سال گذشته ۱۳۶ میلیارد تومان و حقوق ورودی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار بیش از هزار میلیارد تومان بود همچنین حقوق ورودی بیست ردیف دیگر درآمدی گمرک ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که بر این اساس جمعا از این ردیف‌ها ۶۴ هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد همزمان با آن نیز ۱۸۶۰۰ میلیارد تومان سال گذشته تخفیف یا معافیت‌های گمرکی داده شد.

مدیرکل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: گمرک در واردات مالیات ارزش افزوده را نیز وصول می‌کند که ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد این بخش در سال ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ به ۹۴ هزار میلیارد تومان رسید که بر این اساس این بخش از درآمد ۶.۵ برابر شد. جمع واریز گمرک به خزانه در سال ۱۴۰۱ جمعا ۱۵۸ هزار میلیارد تومان بوده است و به این ترتیب گمرک سومین منبع درآمدی کشور بعد از نفت و مالیات بوده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته با وجود تحقق درآمد ۱۵۸ هزار میلیارد تومانی گمرک در بودجه به دلیل کاهش نرخ‌هایی که در حقوق ورودی صورت گرفت و معافیت‌ها و تخفیف‌هایی که داده شده حداقل ۳۵ هزار میلیارد تومان نیز درآمد از دست رفته در گمرک داشتیم.

رضوانی فر بیان داشت: تا ۲۵ مرداد امسال مجددا ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی کالا وصول کرده ایم و حدود ۱۲۸ میلیارد تومان حقوق ورودی گمرک وصول شد و از تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار نیز ۲۵۲ میلیارد تومان حقوق گمرکی وصول شد و از ۲۰ ردیف درآمدی نیز ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق گمرکی وصول شد و لذا جمع واریز به خزانه در ۵ ماهه امسال یعنی تا ۲۵ مرداد امسال جمعا ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است و حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هم تخفیف و معافیت‌ها بوده است.

وی اظهار داشت: جمع واریزی به خزانه که در کل سال گذشته ۱۸۸ هزار میلیارد تومان در ۵ ماهه اول سال ۶۱ هزار میلیارد تومان است که نسبت به ۵ ماهه سال گذشته درآمدهای گمرکی ۸۷ درصد رشد داشته است و این در شرایطی است که بر اساس احکام مختلف قانون بودجه ۱۴۰۲ تخفیفات و یا عوارض جدیدی وضع شده است بطوری که در بند و تبصره ۷ حقوق گمرکی کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه از ۴ به یک کاهش یافته است.

رضوانی فر بیان داشت: در بخش دارویی کشور در قانون بودجه ۱۴۰۲ در واردات ماشین آلات و مواد اولیه حقوق گمرکی از ۴ به یک شده و سود بازرگانی‌ها ۲ درصد مانده و در مواردی صفر شده است و ارزش افزوده دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشکی صفر درصد شده و برآورد می‌شود با توجه به این مسائل ۶۰ هزار میلیارد تومان از این بخش درآمد از دست رفته خواهیم داشت.

رضوانی فر در ادامه بیان داشت: سال ۱۴۰۱ حدود ۵۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال قبل رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته است همچنین در سال گذشته حدود ۶۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که نسبت به سال قبل از خود ۱۲.۵ میلیارد دلار رشد داشتیم آمار ترانزیت ما در سال گذشته به حدود ۱۳ میلیون تن رسیده است که این عدد برای برنامه هفتم ۳۰ میلیون پیش بینی شده است.

جمع تجارت خارجی کشور سال گذشته به ۱۱۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل رشد ۱۱ درصدی دارد و متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی به ۴۳۶ دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است که بیشتر به تغییر قیمت‌های جهانی بخصوص پتروشیمی بر می‌گردد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *