سیگنال بانک مرکزی به بازار دلار

سیگنال بانک مرکزی به بازار دلار

بازار ارز تهران 13 شهریور ماه با گپ منفی تقریبا 80 تومانی نرخ دلار آغاز به کار کرد.اسکناس آمریکایی در تهران در حول و حوش 49 هزار و 600 تا 49 هزار و 800 تومان به کار خود پایان داده بود، با 49 هزار و 520 تومان روانه بازار شد. اما در نیمه ظهر در حدود 49 هزار و 600 تومان قیمت خورد که نسبت به عصر روز گذشته رنج است.

نرخ حواله درهم نیز در بازار نوسان قابل توجهی را ثبت نکرد و با 13 هزار 670 تومان باز شد و تا زمان نگارش این گزارش در حدود 13 هزار و 700 تومان قرار گرفت. 

البته، بازار ارز هرات شاهد اصلاح شدن نرخ دلار بود. قیمت دلار در بازار یاد شده تا 49 هزار و 450 تومان پایین آمد که نسبت به روز قبل تقریبا 150 تومان کاهش را نشان می‌دهد. 

اظهارات حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران درباره آماده شدن سند سپتامبر میان ایران و طرف‌های برجامی همچنان مورد توجه بازیگران ارزی قرار گرفت و همین خبر به عنوان سرعت گیری در مسیر معامله گران افزایشی عمل کرد. 

با این حال ناصر کنعانی در نشست خبری خود درباره اظهارات امیرعبداللهیان گفت: سند سپتامبر سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است. به نظر می‌رسد جزئیات جدیدی که از سوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی مطرح شده باعث شد که قیمت دلار از مسیر اصلاح برگردد و نسبت به روز قبل رنج شود. 

البته خبر مهمی که در بازار مورد توجه برخی از معامله گران ارزی قرار گرفت، کگاتبه محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی با جواد اوجی وزیر نفت در خصوص نرخ تسعیر ارز در بورس کالا بود.  

در خبرها آمده بانک مرکزی در مکاتبه با وزارت نفت، نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران را مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس‌ کالا اعلام کرد. در واقع  بانک مرکزی به دنبال تغییر دلار 28 هزار و 500 تومانی به 37 هزار و 500 تومان است که نشان دهنده رشد تقریبا 35 درصدی است.  

آنطور که برخی از تحلیلگران اقتصادی می گویند این کار ممکن است باعث این شود که همه صادرکنندگان با انگیزه بیشتری نسبت به عرضه ارز اقدام کنند و فضا برای کاهش قیمت دلار در بازار آزاد تا حدوی باز شود. البته این اقدام نیازمند همراهی اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت تری نیز خواهد بود.

فارغ از بازار ارز ، در بازار جهانی طلا، قیمت طلای جهانی تقریبا 4 دلار رشد کرد و به 1944 دلار رسید. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار 2 میلیون و 372 هزار و 800 تومان بود که نسبت به روز قبل 9 هزار و 400 تومان افزایش را نشان می دهد . 

قیمت سکه امامی هم در حدود 28 میلیون و 300 هزارتومان معامله شد که نسبت به عصر دیروز رنج بود اما در مقایسه با معاملات پشت خطی یکشنبه شب 100 هزار تومان افزایش را نشان می دهد. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *