کفش بچه گانۀ دو هزارساله‌ای که در یک معدن نمک پیدا شد + عکس

از سال ۲۰۰۱، موزه‌ی معدن بوخوم آلمان، تحقیقات باستان‌شناسی معدنی را در منطقه‌ی تحقیقات باستان‌شناسی خود در دورنبرگ نزدیک هالین انجام داده است. دورنبرگ نزدیک سالزبورگ به دلیل معدن‌کاری سنگ نمک عصر آهن خود معروف است.

مطلب مرتبط:معدنبا توجه به خاصیت نمک، این بقایای آلی بطور ویژه‌ای خوب باقی مانده‌اند، برخلاف سایر کاوش‌ها که در آن‌ها چنین یافته‌هایی کم هستند. در جریان کاوش‌های امسال در تونل جورجنبرگ، یک کفش بچگانه چرمی پیدا شد.

این کفش تقریباً با سایز یک کفش امروزی سایز ۳۰ (۱۲.۵ اینچ) مطابقت دارد. شکل کفش و همچنین بند‌های آن که احتمالاً از کتان ساخته شده‌اند، هنوز دست‌نخورده هستند.

کفش بچه گانۀ دو هزارساله‌ای که در یک معدن نمک

پروفسور توماس استولن، رئیس منطقه‌ی تحقیقاتی می‌گوید: «ده‌ها سال است که فعالیت‌های تحقیقاتی ما در دورنبرگ مکرراً منجر به کشف یافته‌های ارزشمندی شده است که به ما کمک می‌کنند نخستین فعالیت‌های معدنی این منطقه را از نظر علمی درک کنیم. وضعیت کفشی که پیدا شده فوق‌العاده است. مواد آلی معمولاً به مرور زمان تجزیه می‌شوند. یافته‌هایی مانند این کفش کودکانه، همچنین بقایای منسوجات یا فضولات، مانند آنچه در دورنبرگ یافت شده، ما را با زندگی معدنچیان عصر آهن اشنا می‌کند.»

قبلاً چندین کفش چرمی در دورنبرگ کشف شده است، اما پیدا کردن کفش کودک بسیار خاص است، چون اثبات حضور کودکان در زیر زمین است. افزون بر این، در این مورد استثنایی، بقایای بند کفش از جنس کتان هم سالم باقی مانده است. به این ترتیب، می‌توان در مورد نحوه‌ی محکم کردن کفش‌ها نیز نتیجه‌گیری کرد.

باستان‌شناسان در مجاورت این یافته‌ی سالم مانده، مواد ارگانیک دیگری هم پیدا کردند؛ برای نمونه، تکه‌ای از یک بیل چوبی به شکل تیغه و بقایای خز و توری که احتمالاً به یک کلاه خز تعلق داشته است.

کار تحقیقات روی تولید نمک ماقبل تاریخ در دورنبرگ نزدیک هالین در اتریش بخشی از یک پروژه تحقیقاتی طولانی‌مدت است. حامی مالی این پروژه Salinen Austria AG و Salinen Tourismus است و با همکاری مؤسسه علوم باستان‌شناسی دانشگاه روهر در بوخوم انجام می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *