قیمت ارزی خودرو‌های وارداتی جدید مشخص شد، فیدلیتی و دیگنیتی در لیست وارداتی ها

قیمت خودرو وارداتی

رییس کل گمرک اعلام کرد که تا کنون خودروهایی که به گمرک اظهار شده‌اند، قیمتی کمتر از ۲۰ هزار یورو دارند. در اسفند ۱۴۰۱، ثبت نام خودروهای وارداتی آغاز شد و قرار بود که این خودروها در سه ماه به مشتریان تحویل داده شوند. متقاضیان این طرح باید ۵۰۰ میلیون تومان را در حساب خود مسدود کنند. اما با تاخیر پنج ماهه، اکنون قرار است این خودروها تا ۴ ماه دیگر به مشتریان تحویل داده شوند.


سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز افزود که تاکنون حدود ۵ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است و بسیاری از شرکت‌ها که در انتظار تأییدیه استاندارد، گمرک و محیط زیست بودند، این تأییدیه‌ها را دریافت کرده‌اند. بنابراین با تسریع صدور این تأییدیه‌ها، از پایان ماه جاری تا ماه آینده، واردات خودروها به حجم اصلی آغاز خواهد شد.


رئیس کل گمرک اعلام کرد که ۳۳ هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند و با انصراف ۲ هزار نفر، اکنون باید تعهداتمان را برای ۳۱ هزار نفر پاسخگو باشیم. امیدواریم با مدلی که پیش می‌رود، این خودروها همانطوری که گفته شده، تا آخر آذر ماه تحویل داده شوند. همچنین امید داریم تعداد قابل توجهی خودروی هیبرید و هیبرید پلاگین نیز وارد شود.

بر اساس قانون واردات خودرو، واردات برای خودروهایی با قیمت کمتر از ۲۰ هزار یورو مجاز است و اولویت برای واردات خودروهایی با قیمت کمتر از ۱۰ هزار یورو است. در ابتدا قرار بود واردات با خودروهای کمتر از ۱۰ هزار یورو آغاز شود، اما برخی شرکت‌ها خودروهایی را وارد کرده‌اند که قیمت بالاتری داشتند، اما تعدادشان کمتر است و قیمت آنها زیر ۲۰ هزار یورو است.

شرکت‌هایی مانند چانگان، هیوندای، زوتی، فیدلیتی و دیگنیتی، کیا، فولکس واگن و فیات خودروهایی را سفارش داده‌اند که قرار است وارد شوند و قیمت آنها کمتر از ۲۰ هزار یورو است.

رئیس کل گمرک اعلام کرد که در پنج ماه ابتدایی امسال، ۲ هزار و ۳۲۳ دستگاه خودرو سواری به گمرک اظهار شده و از این تعداد، ۲۱۸ دستگاه ترخیص شده است. بیشترین تعداد آمار ترخیص متعلق به بندر شهید باهنر و بعد از آن بندر شهریار است. ارزش دلاری خودروهای ترخیص شده ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده و گزارش گمرک بر اساس مدارکی است که وارد کننده به گمرک ارائه کرده است.

رئیس کل گمرک در خصوص اولویت واردات بر مبنای خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو، اظهار کرد که خودروهای زیر ۱۵۰۰ سی سی با قیمت پایین‌تر نیز موجود است، اما خودروهای لوکس در بین خودروهای وارداتی موجود نیستند. همچنین خودروهایی با قیمت ۲۰ هزار یورو نیز وارد می‌شوند، در حالی که قرار بود اولویت واردات برای خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو باشد. بنابراین، واردات خودروها بر اساس قانون واردات خودروهای کمتر از ۲۰ هزار یورو صورت می‌گیرد و اولویت برای واردات خودروهای کمتر از ۱۰ هزار یورو است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *