۱۰ حقیقت کمتر شنیده شده درباره قهوه که نمی دانستید

۱۰ حقیقت کمتر شنیده شده درباره قهوه که نمی دانستید

گرچه قهوه نوشیدنی مورد علاقه ی بسیاری از مردم دنیا است، اما جدا از آب، پرمصرف ترین نوشیدنی دنیا چای است. این اما تنها یکی از بسیار حقایق جالبی است که درباره ی این نوشیدنی خوش طعم و خوش رایحه وجود دارد.

۱- مصرف مسکن به همراه قهوه تأثیر آن را بیشتر می کند

مصرف مسکن به همراه قهوه تأثیر آن را بیشتر می کند

اگر تا به حال موفق شده باشید سردردتان را با یک لیوان قهوه برطرف کنید، در حقیقت از کافئین به عنوان مسکن استفاده کرده اید، کاری که شرکت های داروسازی هم انجام می دهند. اگر به مواد تشکیل دهنده ی مسکن های بدون نسخه ی رایج توجه کنید می بینید که بسیاری از آن ها حاوی کافئین اند، چرا که این ماده اثربخشی این داروها را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد.

۲- فنلاند بزرگ ترین مصرف کننده ی قهوه در دنیا است

 فنلاند بزرگ ترین مصرف کننده ی قهوه

برزیل بزرگ ترین تولید کننده ی قهوه در دنیا است و بعد از آن، ویتنام و هند در رتبه های بعدی قرار دارند، اما از حیث مصرف، فنلاند بزرگ ترین مصرف کننده ی قهوه است، به طوری که فنلاندی ها سالانه ۱۲/۵ کیاوگرم قهوه مصرف می کنند. تنها کشور دیگر دنیا با میزان مصرف سالانه ی بیشتر از ۱۰ کیلوگرم، سوئد است.

قهوه نوشیدنی ای باستانی است و توسط بزها کشف شد

۳- قهوه نوشیدنی ای باستانی است و توسط بزها کشف شد

افسانه ها می گوید یک چوپان اتیوپیایی قهوه را کشف کرد، زمانی که بزهای گله اش بعد از خوردن میوه های یک درخت، شب را بیدار ماندند. چوپان این موضوع را با راهب بزرگ معبد محل زندگی اش در میان گذاشت و او هم به خواص انرژی زای آن گیاه پی برد. کشت و تجارت قهوه در قرن پانزدهم از شبه جزیره عربستان آغاز شد.

۴- بسیاری تلاش کردند قهوه را ممنوع کنند اما موفق نشدند

در طی تاریخ برخی رهبران دنیا تلاش کردند قهوه را ممنوع کنند. آن ها این نوشیدنی را زمینه ساز عصیان و معصیت می دانستند. این امر در قرن شانزدهم در مکه و همچنین ایتالیا رخ داد، اما همواره فردی در قدرت قرار داشت که علاقه ی او به قهوه مانع ممنوعیت این نوشیدنی می شد. سوئد هم در قرن هجدهم تلاش کرد قهوه را ممنوع کند، اما بی فایده بود.

اوردوز کافئین

۵- اوردوز کافئین هم ممکن است

اوردوز کافئین اتفاق بسیار بسیار نادری است، اما با مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار در مدتی کوتاه ممکن است، یعنی به میزانی معادل ۳۰ فنجان قهوه. مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین می تواند فرد را عصبی، بی خواب و حتی زودجوش کند. برای دریافت این میزان کافئین، باید ۴ تا ۸ فنجان قهوه، بسته به میزان تلخی قهوه، مصرف کنید.

۶- قهوه ی «دی کف» همان قهوه ی بدون کافئین نیست

قهوه های دی کف (Decaf) کماکان مقداری کافئین در خود دارند. این نوع از قهوه به طور متوسط حاوی ۷ میلی گرم کافئین است. یک فنجان قهوه ی معمولی ۷۰ تا ۱۴۰ گرم کافئین دارد. بنابراین اگر به کافئین حساسیت دارید یا می خواهید آن را به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید، قهوه ی دی کف مناسب شما نیست و باید به جای آن از قهوه ی بدون کافئین (Caffeine-Free) استفاده کنید.

گران ترین قهوه ی دنیا Kopi Luwak

۷- گران ترین قهوه ی دنیا از مدفوع به دست می آید

گران ترین قهوه ی دنیا که Kopi Luwak نام دارد، از دانه های قهوه ای تهیه می شود که از مدفوع حیوانی در اندونزی به نام «زباد نخلی آسیایی» استخراج می شود. این حیوان تنها دانه های کال قهوه را دوست دارد و آن ها را به شکل نیمه هضم شده و تقریباً تخمیر شده با مدفوع خود دفع می کند. این دانه ها جمع آوری، شسته، بو داده و آسیاب می شوند.

متأسفانه با افزایش تقاضا برای این نوع قهوه، پرورش دهندگان قهوه شیوه ی سنتی برای به دست آوردن آن که با جمع آوری مدفوع این حیوانات از طبیعت انجام می شد را کنار گذاشتند و به نگهداری از آن ها در قفس روی آوردند و اغلب نیز به سلامت این حیوانات بی توجه اند.

۸- نوشیدن قهوه می تواند طول عمر را افزایش دهد

زمانی تصور می شد قهوه سرطان زا است. اما تحقیقات امروزه ثابت کرده کسانی که به میزان متعادل قهوه مصرف می کنند – روزی یک تا ۴ فنجان – اغلب از طول عمر بیشتری برخوردارند. علاوه بر این، مصرف قهوه، ریسک مرگ را ۸ تا ۱۵ درصد کاهش می دهد و برخی پژوهش ها هم نشان داده کسانی که قهوه مصرف می کنند از سلامت قلبی عروقی بهتری برخوردارند.

۹- قهوه های پودری حاوی حشره اند

همه ی مواد غذایی مصرفی ما که طبق استانداردهای نهادهای معتبر تولید می شوند، معایبی دارند. بر اساس قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا، قهوه های پودری به ازای هر ۴۵۰ گرم می توانند تا ۱۰ میلی گرم حاوی اجزای بدن حشرات یا حتی فضولات یا موی حیوانات باشند. همچنین نزدیک به ۴ تا ۶ درصد دانه های قهوه می تواند آلوده یا کپک زده باشد.

۱۰- قهوه می تواند سینه ها را کوچک تر کند

اگر می خواهید اندازه ی سینه هایتان را کوچک تر کنید، مصرف قهوه یا در حقیقت، کافئین درون آن شاید کمک کننده باشد. تحقیقات نشان داده کافئین ممکن است اندازه ی سینه ها در زنان را کاهش دهد و هر چه مصرف قهوه بیشتر باشد، اثر آن بیشتر می شود. اما این امر تنها در صورتی ممکن است که ژن مخصوصش را داشته باشید، بنابراین تنها برخی زنان از این ویژگی برخوردارند.

3.8/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *