کشف بزرگترین گنج قرن که ابتدا شبیه پوست شکلات بود! + عکس

کشف بزرگترین گنج قرن که ابتدا شبیه پوست شکلات بود

مردی که به توصیۀ دکتر فیزیوتراپ و برای داشتن تحرک بیشتر به جستجوی فلزات عتیقه رفته بود، بزرگترین گنجینۀ سال‌های اخیر را کشف کرد.

مردی که به توصیۀ دکتر فیزیوتراپ و برای داشتن تحرک بیشتر به جستجوی فلزات عتیقه رفته بود، بزرگترین گنجینۀ سال‌های اخیر در کشور نروژ را کشف کرد؛ البته خود او در لحظات اول تصور می‌کرد که آنچه پیدا کرده، پوستۀ شکلات‌های سکه‌ای است!
کشف خارق‌العاده‌ای که حالا لقب «گنجینۀ طلایی قرن نروژ» را پیدا کرده، اخیرا توسط یک جویندۀ آماتور و با استفاده از دستگاه فلزیاب در جزیرۀ رنسوی در جنوب غربی نروژ کشف شد. این گنجینه شامل صفحات و مهره‌های طلایی است که احتمالا بخشی از یک گردنبند هستند؛ قدمت این یافته حدودا به قرون چهارم تا ششم میلادی می‌رسد.

ارلند بور مردی است که این کشف توسط او انجام شد؛ دکتر فیزیوتراپ به او توصیه کرده بود که برای داشتن تحرک بیشتر بهتر است به طور مرتب پیاده‌روی کند و به همین خاطر بود که او دستگاه فلزیابش را برداشته بود و به صورت تفننی به جستجو می‌پرداخت.

درخشش طلایی رنگ سکه

دو ماه بعد از شروع این کار بود که یک روز دستگاه فلزیاب سیگنالی قوی نشان داد. ارلند بخشی از خاک را جابه‌جا کرد و درخششی طلایی‌رنگ را مشاهده کرد. او ابتدا تصور کرد که این یک زَروَرق شبیه به سکه است که اطراف بعضی انواع شکلات می‌پیچند. اما با اولین بررسی معلوم شد که شکلاتی در کار نیست! جستجوی بیشتر قطعات طلایی دیگری را هم آشکار کرد.

گنجینۀ مربوط به عصر مهاجرت

ارلند بلافاصله با یک باستان‌شناس تماس گرفت و عکس‌هایی از یافته‌اش را برای او ارسال کرد. باستانشناس پاسخ داد که او یک گنجینۀ مربوط به «عصر مهاجرت» (568-375 میلادی) را کشف کرده است. در این گنجینه 9 صفحۀ فلزی شبیه به سکه وجود داشت که همگی دارای تصویر اسب بودند؛ تعدادی مهرۀ طلایی و سه حلقۀ طلایی مارپیچ هم در کنار صفحات پیدا شدند. وزن مجموع یافته‌ها به 100 گرم می‌رسید.

مهره طلایی گنجینه عصر مهاجرت

یکی از مهره‌های طلایی
باستانشناسان معتقدند این گنجینه در قرن ششم میلادی و احتمالا در جریان یک دورۀ پرآشوب و پر از قحطی و مرگ و میر که بعد از یک فوران آتشفشانی در سال 535 میلادی اتفاق افتاد، زیر خاک دفن شده است.

مهره طلایی گنجینه گنجینۀ طلایی قرن نروژ

یکی از 9 صفحۀ طلایی
آقای مادسن، مدیر موزۀ باستان‌شناسی دانشگاه استاوانگر، این یافته را «گنجینۀ طلایی قرن نروژ» نامیده است زیرا سال‌ها بود که اینهمه قطعات طلا در کنار هم در نروژ کشف نشده بودند.

یکی از 3 حلقۀ مارپیچ گنجینۀ طلایی قرن نروژ

یکی از 3 حلقۀ مارپیچ
به گفتۀ کارشناسان این گردنبند بسیار نادر است و تصاویر روی آن تا کنون در جای دیگری دیده نشده بودند. معمولا روی گردنبندهای تاریخی نروژ تصاویر خدایانی مانند اودین نقش می‌بست اما این گردنبند فقط شامل تصاویر اسب است که در کنار هیولایی شبیه به مار تصویر شده‌اند.

گردنبند گنجینۀ طلایی قرن نروژ

بازسازی شکل کلی گردنبند
این یافته در حال حاضر در موزۀ دانشگاه استاوانگر نگهداری می‌شود و قرار است به زودی به نمایش عمومی گذاشته شود. بر طبق قانون نروژ هر یافته‌ای که مربوط به پیش از سال 1537 میلادی باشد متعلق به دولت است. البته جویندۀ گنج نیز دستمزدی دریافت خواهد کرد که مقدار آن را سازمان ملی آثار باستانی معین خواهد کرد.

3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *