مزایده ۱۰‌هزار معدن و محدوده معدنی راکد تا پایان سال

مزایده ۱۰‌هزار معدن و محدوده معدنی راکد تا پایان سال

روند برگزاری مزایده‌‌‌ معادن مطابق با مصوبات مجلس شورای اسلامی، کماکان ادامه دارد و ۱۰‌ هزار معدن و محدوده معدنی راکد تا پایان امسال به مزایده گذاشته می‌شود.

نخستین بار در اسفند سال ۹۹، بحث واگذاری معادن راکد و غیرفعال، آن هم به صورت مزایده‌‌‌ای در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که طبق آن وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد حداکثر ظرف سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مزایده معادن شناسایی‌شده تا پایان اسفندماه ۱۳۹۹، اقدام کند. علت این تصمیم نمایندگان نیز پیشگیری از انحصار در پروانه‌‌‌های صادره و شائبه رانت در واگذاری برخی از محدودهای معدنی بود.

مطلب مرتبط:معدن



با تصویب این قانون، برگزاری مزایده، شرط واگذاری پروانه‌‌‌های بهره‌برداری از معادن و محدوده‌‌‌های معدنی شد. هرچند نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱، تکلیف دیگری برعهده وزارت صمت گذاشتند که طبق آن وزارت صمت مکلف شد نسبت به واگذاری مجوزها و پروانه‌‌‌های بهره‌برداری معادن از طریق مزایده عمومی و با احراز صلاحیت فنی و مالی متقاضیان اقدام کند. در نهایت از اواسط سال گذشته برگزاری مزایده‌‌‌ها به نتیجه رسید که ثمره آن فعالیت دوباره بیش از ۱۲۰۰معدن در یک‌سال گذشته است.

رضا محتشمی‌پور، معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: بخش بزرگی از پروانه‌‌‌های معدنی در کشور به افرادی داده شده بود که توان عملیات معدن‌کاری را نداشتند.


به گفته وی، در قالب مزایده‌‌‌هایی که طی این سال‌ها در بحث واگذاری معدن برگزار شده خیلی از محدوده‌‌‌های معدنی را که بلوکه بوده، واگذار کردیم. حتی محدوده‌ای که در دست دستگاه‌‌‌های اجرایی، بلوکه بود امروز به کمتر از یک‌چهارم کاهش پیدا کرده و بخش زیادی از محدوده‌‌‌ها آزاد شده و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

براساس این گزارش، اکنون روند برگزاری مزایده‌‌‌ها مطابق با مصوبات مجلس شورای اسلامی، کماکان ادامه دارد و ۱۰‌هزار معدن و محدوده معدنی راکد تا پایان امسال به مزایده گذاشته می‌شود. در واقع فرآیند واگذاری معادن و محدوده‌‌‌های معدنی، در ایستگاه پایانی قرار دارد و تا پایان امسال، تمامی معادن باقی‌مانده در حیطه اختیارات وزارت صمت تعیین‌تکلیف شده و به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *